19.04.2024.
HomeSportItalija osvojila Evropsko prvenstvo

Italija osvojila Evropsko prvenstvo

Fudbaleri Italije savladali su Englesku u finalu EURO 2020 i tako postali novi šampioni Evrope nakon izvođenja penala (3:2), pošto je utakmica nakon rezultatom 1:1 nakon regularnog dijela i produžetaka.

Oni su bili u finalima kontinentalnog šampionata 2000. i 2012. godine, ali nisu uspjeli da se domognu trofeja.

Engleska je sjajno otvorila meč, iskoristila je prvi kontra napad i postigla gol. Luk Šou pogodio je u 2. minuti meča (117. sekunda), što je najbrži gol u istoriji evropskih prvenstava.

Nakon ovog gola, utakmica je igrana normalno i bez nekih većih napetosti i ovim rezultatom završeno je prvo poluvrijeme.

U drugom poluvremenu Italijani su ušli golom zaostatka i sa željom da se rezultat na semaforu promijeni.

U 67. minuti Italija je došla do izjednačenja i vraćanja meča na početak. Nakon kornera Verati je skočio i šutao, Pikford je odbranio ali je Bonući pokupio odbijenu loptu i zatresao mrežu Engleske za 1:1.

Ovim rezultatom završen je regularan dio meča.

U produžecima meč je završen istim rezultatom, pa je pitanje pobjednika riješeno nakon izvođenja penala.

Italija je bila uspješnija u izvođenju jedanaesteraca (3:2 ) i domogla se titule evropskog prvaka.