Glavni tužilac Tuzlanskog Kantona uvažio je pritužbu Transparency International u BiH (TI BiH) i poništio Naredbu o obustavi istrage protiv bivše uprave Rudnika Kreka Tuzla, koja je bez tendera podijelila poslove vrijedne preko milion KM.
TI BiH je krivičnu prijavu zbog ovog slučaja podnio još 2019. godine, jer postoji osnov sumnje da su rukovodioci rudnika izbjegli provođenje javnih nabavki za posao iznajmljivanja rudarske mehanizacije i dodijelili preko 200 direktnih sporazuma za isti predmet nabavke firmama Junuzović-Kopex, MHI KOMPANI i Cayenne company i Titanic d.o.o.
Po tadašnjem Zakonu, putem direktnog sporazuma moglo se potrošiti samo do 6.000 KM godišnje za isti predmet nabavke, a potrošeno je oko 1,1 milion KM i radilo se o otvorenom kršenju zakona. Tužilaštvo TK otvorilo je istragu u julu 2022., a godinu dana kasnije obustavilo istragu i zaključilo da je zakon prekršen, ali da u svemu nema obilježja krivičnog djela.
Ovu odluku postupajućeg tužioca poništio je Glavni kantonalni tužilac i naložio provođenje “konkretnih radnji u ovom predmetu, nakon čega će ponovo biti donesena tužilačka odluka”.
Ono što je sporno u ovom slučaju jeste da je postupajući tužilac obustavio istragu zaključivši da se radilo o kršenju zakona, ali da je to bilo “u interesu službe” iako je evidentno da je navedenim firmama pribavljena značajna protivpravna imovinska korist.
Evidentno da su osumnjičeni postupali suprotno odredbama Zakona o javnim nabavkama i Pravilnika o javnim nabavkama, ali da to njihovo postupanje nije bilo suprotno interesima službe, pa upravo iz ovog razloga, iako su ispunjena sva druga zakonska obilježja krivičnog djela Zloupotreba položaja ili ovlaštenja, zbog odsustva umišljaja usmjerenog na pribavljanje koristi drugome te činjenice da na takav način nisu postupali suprotno interesima službe nego obrnuto u interesu Rudnika Kreka, to nisu u potpunosti ispunjenja sva bitnija obilježja navedenog krivičnog djela, naveo je postupajući tužilac.
Takođe ističemo da postupajući tužilac u ovom slučaju godinu dana nije dostavio tužilačku odluku, koju je bio dužan dostaviti TI BiH-u kao podnosiocu prijave u roku od tri dana. Time je prijaviocu uskratio mogućnost izricanja pritužbe, a još je spornije što je odluka dostavljena tek nakon nekoliko upita i žalbe zbog nedostavljanja informacije. TI BiH je zbog svega podnio i prijavu Uredu disciplinskog tužioca VSTV-a.
Milioni ulagani u tuđu mehanizaciju
Afere sa iznajmljivanjem tuđe mehanizacije u Rudnicima Kreka Tuzla traju dugi niz godina, a ovo javno preuzeće potrošilo je milionske iznose na iznajmljivanje tuđe mehanizacije i opreme iako se nalazi u izuzetno teškoj finansijskoj situaciji.
TI BiH je Tužilaštvu TK dostavio i izvještaj Elektroprivrede BiH koja je zaključila da su pojedine mašine ovog javnog preduzeća stavljane van upotrebe odmah nakon isteka garantnog roka, što je stvaralo još veću potrebu za iznajmljivanjem tuđe mehanizacije. U izvještaju se još navodi da je zaista malo vjerovatno da su se kvarovi na ovim mašinama desili samo 10 dana nakon isteka garantnog roka, te da je i u garantnom roku bilo značajnijih kvarova i veliki broj sati zastoja rada buldožera u vlasništvu rudnika.
Važno je podsjetiti i da je jedan od prijavljenih rukovodilaca već osuđen na godinu i po dana zatvora baš zbog saradnje sa Junuzović-Kopex, jer je fiktivno prikazivao sate rada mašina ove firme.
Tužilaštvu je takođe dostavljen i izvještaj Ureda za reviziju institucija Federacije BIH koji je iskazao sumnju u opravdanost trošenja milionskih sredstva na iznajmljivanje tuđih mašina i radnika jer je rudnik za ta sredstva mogao kupiti značajan broj potrebne mehanizacije, a u tom momentu imao je 2.400 zaposlenih radnika. Ipak, milionska sredstva u iznajmljivanje mašina rudnik ulaže i danas, a gotovo uvijek posao dobijaju isti ponuđači.
Rudnici Kreka Tuzla prošlu godinu su završili sa oko 1780 zaposlenih radnika, 86 miliona prihoda i gubitkom od preko 38 miliona, a preko 10,6 miliona dali su Junuzović Kopeksu za usluge otkopavanja, transporta i odlaganja otkrivke.
Istovremeno, ovo privatno preduzeće koje posluje sa ovim i drugim rudnicima iz sastava Elektroprivrede BiH, prošlu godinu završilo je sa 240 radnika, 92 miliona prihoda i 27,7 miliona čiste dobiti.