25.04.2024.
HomeSportČeška napravila iznenađenje i izbacila Nizozemsku

Češka napravila iznenađenje i izbacila Nizozemsku

Češka je napravila veliko iznenađenje u osmini finala Evropskog prvenstva savladavši Nizozemsku rezultatom 2:0 na Puškaš Areni u Budimpešti. Izabranici Jaroslava Silhavya u četvrtini finala igrat će protiv Danske.

U prvom poluvremenu nije mnogo toga viđeno. Nizozemci su imali dobru šansu preko Matthijsa de Ligta, koji nije uspio pogoditi glavom iz dobre situacije. Jedini udarac u okvir gola u prvom dijelu uputio je Patrik Schick u 28. minuti.

Do kraja prvog poluvremena Antonin Barak je imao dobru priliku, ali je izblokiran u šesnaestercu Nizozemske. Veliku šansu propustio je Patrick van Aanholt u sudijskoj nadoknadi kada je poslao loptu pored desne stative.

U 52. minuti Tomas Vaclik je zaustavio Donyella Malena. Poslije intervencije VAR-a u 55. minuti crveni karton je pokazan De Ligtu. Zanimljivo, Nizozemska je na evropskim prvenstvima dobila četiri crvena kartona – dva protiv Čehoslovačke i dva protiv Češke.

Pavel Kaderabek je izblokiran u 65. minuti, ali tri minute poslije Tomas Holes je doveo Čehe u prednost od 1:0. Strijelac prvog pogotka asistirao je Schicku u 80. minuti za 2:0 i tada je bilo jasno da će se Nizozemci teško vratiti, a tako je i bilo i rezultat se nije mijenjao.

Poslije večerašnje velike pobjede mnogi se pitaju da li Česi mogu ponoviti uspjeh iz 1996. godine kada su došli do finala na Evropskom prvenstvu u Engleskoj, gdje su u finalu zaustavljeni od Njemačke (2:1).