Ministar odbrane BiH Zukan Helez izjavio je u petak u Sarajevu da je pokrenuo interni postupak za utvrđivanje odgovornosti povodom događaja na obilježavanju godišnjice 3. pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH u Kasarni Kozara u Banjoj Luci. Podsjetio je da su tada bjegunci od bh. pravosuđa predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić i premijer RS-a Radovan Višković ušli u kasarnu Kozara, uprkos zabrani koju je on izdao unaprijed.
– Naredba koju sam donio u skladu sa Zakonom o odbrani BiH, a kojom je bilo naređeno da se zabrani ulazak pominutim licima, nije izvršena i očigledno su narušeni principi zakonitosti i hijerarhije u postupanju. S tim u vezi izdao sam nova naređenja s kojima sam naložio sprovođenje internog postupka, što podrazumijeva detaljne analize i sve neophodne radnje s ciljem utvrđivanja uzroka i načina i konkretnih okolnosti koji s doveli do propusta u izvršavanju moje naredbe, kazao je Helez.
U slučaju, kako je kazao da se dokaže, odnosno potvrde odgovornosti poduzeće se odgovarajuće zakonom propisane mjere i radnje prema licima koja su identifikovana kao odgovorna uključujući i odgovorna lica u lancu komandovanja u Oružanim snagama. Helez se osvrnuo i na ponašanje ministra odbrane Republike Srbije, koje je ocijenio kao neprimjereno.
– Donio sam naređenje o obustavi svih aktivnosti koje proizilaze iz plana bilateralne vojne saradnje između Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine i Ministarstva odbrane Republike Srbije, a koje uključuje školovanje, kursiranje, učestvovanje na vojnim vježbama. Od ove naredbe je izuzeto školovanje kadeta na Vojnoj Akademiji Republike Srbije. Ovo naređenje ostaje na snazi do izvinjenja ministra odbrane Republike Srbije, podvukao je Helez.
Kazao je kako je pred Ministarstvom odbrane BiH i Oružanim snagama BiH izuzetno važan period, naglašavajući da je očuvanje mira u BiH nemoguće bez depolitizacije Oružanih snaga.
– Ne smije se više nikad dozvoliti da Oružane snage BiH budu predmet zloupotrebe i svjesnog uništavanja od bilo kojeg pojedinca koji se nalazi na bilo kojoj funkciji. Ovaj incident je posljednja potvrda da je ulazak BiH u NATO rješenje sigurnosne krize u BiH. Pozivam međunarodnu zajednicu i garante Dejtonskog mirovnog sporazuma da hitno osiguraju članstvo BiH u NATO Savezu, o čemu sam razgovarao sa generalnim sekretarom prilikom posjete našoj državi BiH. Mi dalje nastavljamo svoj rad primjenjujući Ustav i zakone naše države u saradnji sa državnim garantima Dejtonskog mirovnog sporazuma, zaključio je Helez.