Prema njegovom mišljenju, kriminal, pljačka, korupcija…uopće nisu ono što se najčešće misli-krivična djela, nego je riječ o narodnim običajima, dijelu folklora karakterističnog za podneblje u kojem živimo.
Evo kako je to svoju zanimljivu tezu obrazložio ministar Marković.
“Korupcija ne postoji, mi imamo ljude koji žive kako žive i običaje koji su kod nas normalni, iako nigdje u svijetu nisu. Korupcija je nešto imaginarno, što su izmislili”, kazao je ministar i nastavio elaborirati ovu tezu.
“Slušam kako se ovdje govori o korumpiranim političarima i to mi se ne sviđa. Znači li to da sam samo ja korumpiran? Isto tako ja mogu reći da su novinari korumpirani. Vladin tim nastojat će prevenirati i promijeniti običaje, da se to korak po korak promijeni, ali to nije represivni aparat i nećemo hvatati ljude po cesti. Svi bi rekli da je neko drugi korumpiran, a onda bi `uletjeli` pare, i iskoristili vezu da se zaposle. Moje lično prvilo je da svi trebamo krenuti od sebe”.
Korupcija je, dakle, kao važan čimbenik narodnih običaja i bitna sastavnica, narpednog, nacionalnog identiteta, pa je stoga borba protiv nje represivnim aparatom, atak na vitalne nacionalne interese. Mnogo je političara koji tako misle i ponašaju se, ali niko to tako plastično, svojim riječima, nije obrazložio kao ministar pravde i uprave SBK Zoran Marković (HDZ).