Napomenimo da je ovoj odluci prethodilo poskupljenje od 10 posto za predstavnike male privreda koja se odnosila na građane i malu privredu tokom prošle godine.
Sada su predložene blok tarife uz plave, zelene i crvene račune. Procjene prosječnog povećanja računa za tzv. zelene račune iznosi 4,8 posto, “plave” 6,3 posto i “crvene” 8,0 posto.
Elektroprivreda BiH tvrdi da 60 posto stanovništva spada u zelenu tarifu.
Šta su blok tarife?
Prijedlog o blok tarifama je bio i ranije na stolu, ali je postojalo veliko protivljenje.
Kako je federalni zastupnik Admir Čavalić ranije pojasnio, tako bi bila pogođena domaćinstva sa većim brojem članova, dok bi imućni pojedinci, koji imaju više nekretnina i više vremena provode van BiH, ostali zaštićeni jer nemaju potrebu za korištenjem električne energije u većem obimu.
Prijedlog modela podrazumijeva tri tarife – zelenu, plavu i crvenu koje bi se u obračunu primjenjivale u ovisnosti od količine utrošene električne energije.
U zelenu tarifu spadaju domaćinstva čiji mjesečni račun za električnu energiju iznosi 50 KM. Njima cijena računa ne bi trebala biti promijenjena. U plavu tarifu spadaju domaćinstva čiji mjesečni računi iznose od 50 do 150 KM, a u crvenu domaćinstva čiji je račun iznad 150 KM, prema ranijim prijedlozima.
Sarajevo – prinudna naplata uz povećanje cijena
Kada je riječ o Kantonu Sarajevo, resorni ministar Mladen Pandurević je nedavno najavio i novi sistem naplate dugova na osnovu komunalnih usluga.
Jedan od načina je prinudna naplata u okviru pljenidbe stvari u posjedu građana, a iz Općinskog suda u Sarajevu su rekli kako već postupaju po predmetima za neplaćene komunalne usluge u kontinuitetu.
Masovno postupanje i to u punom kapacitetu su najavili od septembra.
“Građani će u narednom periodu putem sredstava javnog informisanja dobiti informacije o mogućnostima provjere dugovanja prema komunalnim preduzećima, prije planiranog masovnog postupanja i na taj način djelovati preventivno kako ne bi došlo do intervencije sudskih izvršitelja”, kazali su nam iz Općinskog suda u Sarajevu.
Dugovanja po osnovu komunalnih usluga u Kantonu Sarajevo prelaze 200 miliona KM s kamatama.
Ali, to nije sve. Od 1. jula u Sarajevu stupa na snagu i odluka o poskupljenju cjenovnika za komunalnu djelatnost snabdijevanja pitkom vodom te odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda.
Prema ovom usklađivanju, cijena vode za građane u kategoriji domaćinstva, za najveći broj korisnika koji je iz kategorije potrošača od 5-30 metara kubnih iznosit će 1,66 KM po metru kubnih umjesto dosadašnjih 1,25 KM po metru kubnom, kao i fiksni dio cijene koji je do sada iznosio 2 KM, a sad će iznositi 3,26 KM.
Poskupljenje i javnog prijevoza
Na prijedlog prevoznika i nakon analize troškova, Vlada Kantona Sarajevo je usvojila nove cijene usluga u javnom prevozu, koje stupaju na snagu 1. jula 2025. godine.
Nova cijena jedinične karte je 2,50 KM, a korisnici će plaćati 2,20, jer Vlada KS subvencionira 0,30 KM. Jediničnu kartu koriste oni koji ne koriste mjesečne kupone i koji povremeno koriste javni prevoz.
Nova cijena radničkog mjesečnog kupona za A zonu je 65,00 KM, a korisnici će plaćati 60,00, jer Vlada KS subvencionira iznos od 5,00 KM. Subvencije za radničke mjesečne karte kreću se od 5,00-10,50 KM u zavisnosti od zone.
U Kantonu Sarajevo će poskupjeti i grijanje za korisnike Toplana za 3,98 posto. U narednim sedmicama se očekuje poskupljenje usluga odvoza smeća (KJKP Rad), a povećanje cijena usluga je zatražilo i komunalno preduzeće Pokop.
Treba istaći da je najavljeno poskupljenje i usluge vrtića.
Kakva nas tek poskupljenja očekuju nakon ovoga – vrlo brzo će biti pokazano u praksi.