Na trafikama je izašlo zadnje printano izdanje bosanskohercegovačkog magazina Dani. Ovaj sedmičnik, prije nekoliko godina je prešao na mjesečno izdanje, i već tada se moglo naslutiti da su ‘žrtva’ razvoja novih tehnologija, na žalost, kao i mnogi printani mediji u svijetu.
Umjesto listanja papira, njegovi čitatelji, sada će skrolati, jer magazin se sa printanog seli na online izdanje.
Dugogodišnji urednik Dana Saša Rukavina poručio je čitateljima da će u virtualnom svijetu kombinovati tekuću proizvodnju sa neiscrpnim bogatstvom arhive Dana, te da će tamo biti svi njihovi kolumnisti i saradnici koji su odlučili zajedno nastaviti raditi.
“Volio bih da neko drugi mora pisati ovo što slijedi, ali… Tako se posložilo: Ovo je zadnji broj printanih Dana. Dalje ne možemo. Zadnje dvije godine kriza je tolika da doslovno guramo na mišiće. I kraj joj se ne nazire”, napisao je Rukavina u svojoj kolumni, koja je tradicionalno bila pozicionirana na početku magazina.
Ali, mišići nisu dovoljni. Mišićima, kako Rukavina kaže, ne možete platiti štampariju, ali ni račune novinara i saradnika.
Nije strano, u većini slučajeva, ekspanzija interneta, pad tiraža i prelazak na jeftinije online platforme su glavni uzroci gašenja printanih medija u svijetu. Međutim, u BiH uzroci gašenja printanih medija su i druge prirode.
To su, između ostalog, ekonomski razlozi, siromašno marketinško tržište, slaba kupovna moć građana, ali i pritisci putem velikih oglašivača.
Prema podacima koji su dostupni na internetu, posljednjih godina ugašeni su brojni bh. štampani mediji, a to su: Večernje novine, San, Slobodna BiH, Jutarnje novine, Press RS, Fokus, Faktor, Ljiljan, Global, Hrvatska riječ, Horizonti, Valter, BH Danas, Republika, Reporter, Respekt, Max Magazin, Svijet, Zdravlje i ljepota, Stecak, Hum, Whu not, Alcak, Sineast, Front Slobode, Novo Vrijeme, Slobodna Bosna….
Prvi magazin Dani na ovim područjima izašao je prije 30 godina, tačnije 25. augusta 1992. godine.