Tender za digitalizaciju Javnih servisa u Bosni i Hercegovini vrijedan 25,8 miliona maraka bez PDV-a stigao je u fazu isporuke opreme, odgovorili su za Oslobođenje iz nadležnog ministarstva.
– Trenutno je u fazi isporuka opreme, nakon čega će se pristupiti montaži, instalaciji i integraciji navedene opreme na objektima Javnih RTV servisa u BiH. Komisija nadležna za nadzor i praćenje realizacije ovog posla uredno je evidentirala isporuku dva segmenta opreme, dok se očekuje da preostali dio opreme po planiranoj dinamici bude isporučen do kraja sedmog mjeseca, budući da je većina preostale opreme već uvezena u BiH, navode iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH.
NOVONASTALE SANKCIJE
U međuvremenu Konzorcij koji je dobio posao digitalizacije, a u kojem su firme Sirius 2010 Banja Luka i Odašiljači i veze Zagreb, rasipa se.
Kako saznaje Oslobođenje, na sastancima predstavnika firmi s Ministarstvom, firma Sirius Banja Luka, koja je pod američkim sankcijama zbog veza sa porodicom Milorada Dodika, u načelu je pristala da se povuče iz posla. Ali, kao uslov traži isplatu dosadašnjih faktura i isporuka koje su se desile prije stavljanja na OFAC-ovu listu sankcioniranih subjekata SAD-a.
Iako se to očekuje uskoro, računi Siriusa Banja Luka još nisu ugašeni. Neslužbeno, čelnici Ministarstva prometa i komunikacija BiH ne ubrzavaju procese, nadajući se što skorijem gašenju računa Siriusu kako bi izbjegli plaćanje već urađenog posla. Ministarstvo u odgovoru Oslobođenju navodi da još čeka službeno izjašnjenje konzorcija.
– Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, kao ugovorno tijelo u ovom postupku, još nije službeno zaprimilo izjašnjenje konzorcija u vezi sa stavljanjem kompanije Sirius 2010 Banja Luka na OFAC-ovu listu sankcioniranih subjekata od američke administracije. Naravno da je Ministarstvo odmah po saznanju reagiralo i zatražilo službeno izjašnjenje konzorcija na novonastale činjenice, te tom prilikom jasno stavilo do znanja da ni u kojem slučaju ne želi na bilo koji način kršiti nametnute američke sankcije. Svakako, odustajanje jednog od članova konzorcija povlači određena pravna pitanja i Ministarstvo će svaku situaciju posebno sagledati u suradnji sa institucijama BiH koje su nadležne u ovakvim slučajevima, kako bi posljedice po državu i realizaciju projekta bile minimalne, navode iz Ministarstva.
Vrlo je jasno da firma Sirius, ako odustane od posla, a fakture nastale prije stavljanja na listu sankcioniranih ne budu isplaćene, ima osnov za tužbu. Nadalje, takvim raspletom situacije u poslu digitalizacije javnog servisa ostaje samo firma iz Zagreba, koja na sastancima s Ministarstvom tvrdi da ima kapacitet za finalizaciju digitalizacije.
– Na sastanku koji je ministar održao s konzorcijem odmah po saznanju da se jedan od članova konzorcija našao na listi američkih sankcija, predstavnici uprave OiV-a su istaknuli da imaju kapacitete da samostalno okončaju posao ako drugi član konzorcija dobrovoljno istupi i da bi u tom slučaju pružili neophodne garancije za dobro izvršenje ovog posla. Naravno, prije bilo kakve konačne odluke situacija zahtijeva pažljivo praćenje, promptno reagiranje, te konzultaciju s nadležnim institucijama BiH zbog pravnih posljedica koje mogu nastati u tom slučaju, kažu iz Ministarstva.
U Oslobođenju smo u više navrata upozoravali na zagrebačkog partnera Odašiljači i veze, odnosno politički deal u dobijanju tendera. Najteži navod o počinjenim nezakonitostima, koji je sročen u žalbi konzorcija koji se također ranije prijavljivao za posao digitalizacije u sastavu MIBO komunikacije Sarajevo – Roaming Networks Sarajevo – UNIS telekomunikacije Mostar – Flame Data Technologies Rumunija, odnosi se na to da je jedan član izabranog konzorcija – OiV (Odašiljači i veze) Zagreb predao falsificirane dokumente koji se odnose na ispunjavanje uslova iz tehničke i profesionalne sposobnosti. Kako se navodi u žalbi, utvrđeno je da je OiV sam sebi izdao izjavu o ispunjavanju uslova, konkretno o izgradnji DVB-T2 mreže, odnosno projektu digitalizacije na nivou Hrvatske.
DILER TELEFONSKIH BROJEVA
Osim toga, uvidom u sastav uprave firme OiV kao predsjednik se navodi Mate Botica, bivši direktor hrvatskih obavještajnih službi, odnosno bivši šef Operativnog tehničkog centra (OTC) ove institucije koji je bio zadužen za prisluškivanje. Prema pisanju hrvatskih medija, Botica je s pozicije u OTC-u smijenjen nakon afere u koju je bio uključen tadašnji ravnatelj SOA Josip Buljević. Policija je u jednoj od operacija protiv organiziranog kriminala tražila liste brojeva mobitela za koji se na kraju ispostavilo da ga koristi Buljević. Neko u OTC-u je prepoznao taj broj i protivno pravilima službe mu dojavio, pisali su hrvatski mediji.
Pitali smo Ministarstvo prometa i komunikacija BiH koja bi to država dala pokrivanje digitalnim signalom osobi s vezama s obavještajnom službom druge države?!
– Ministarstvo nema mandat da se bavi obavještajnim pitanjima i eventualnim vezama kompanije OiV Zagreb s bivšim uposlenicima obavještajnih službi iz Hrvatske, te ima li to ili nema kakav utjecaj na sam projekat. U Bosni i Hercegovini postoje relevantne institucije koje se bave i takvim pitanjima, a u skladu sa Zakonom o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH, Ministarstvo je ovoj agenciji odmah po okončanju postupka uputilo informaciju o realizaciji predmetnog projekta s relevantnom dokumentacijom budući da se radi o projektu od javnog interesa, naveli su iz Ministarstva.