28.03.2024.
HomeSportEngleska pobijedila Njemačku i plasirala se u četvrtfinale Eura

Engleska pobijedila Njemačku i plasirala se u četvrtfinale Eura

Reprezentacija Engleske plasirala se u četvrtfinale Eura nakon što je na Wembleyju u jednom od klasika evropskog nogometa pobijedila Njemačku rezultatom 2:0.

Njemačka je bolje ušla u susret i bila je agilnija u uvodnih desetak minuta, ali bez pravih šansi za gol. Nakon toga probudili su se i Englezi koji su imali i prvu pravu priliku.

U 16. minuti Sterling je uputio odličan udarac s 18 metara, ali je Neuer sjajno reagovao i izbio loptu u korner.

Potom se uglavnom igralo na sredini terena, da bi Nijemci konačno zaprijetili u 32. minuti. Havertz je sjajno uposlio Wernera, ali je Pickford na vrijeme skratio ugao i odbranio mu udarac.

Najbolju priliku u prvom poluvremenu ipak su propustili domaćini. Sterling je u prodoru pao, a lopta je na petercu došla do Kanea koji je prevario Neuera i krenuo u stranu. Međutim, nije najbrže reagovao i Hummels je stigao spasiti čisti gol.

Početak drugog poluvremena također je pripao Elfu. U 48. minuti Havertz je uputio snažan udarac, ali je Pickford sjajnom paradom odbranio i spasio gol.

Utakmica na Wembleyju bila je jako čvrsta i sve je ukazivalo da bi mogli gledati produžetke, ali u 75. minuti Engleska je došla do vodećeg gola.

Kanea je započeo akciju u kojoj je dodao za Grealisha. Ovaj je uočio Shawa koji je poslao loptu na vrh peterca, a tamo je bio Sterling koji je iz blizine matirao Nuera za 1:0.

Njemačka je do kraja uzalud pokušavala doći do gola i produžetaka, a najbolju šansu imali su u 81. minuti kada je Muller bio sam ispred Pickforda, ali je šutirao tik pored gola i promašio je kolosalnu šansu.

Kazna je uslijedila u 85. minuti kada je nakon slične akcije kao kod prvog gola, Grealish s lijeve strane pronašao usamljenog Kanea, a napadaču Tottenhama nije bilo teško da ovjeri trijumf Engleza za konačnih 2:0.

Engleska će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz duela između Švedske i Ukrajine.

Engleska – Njemačka 2:0 (Sterling 75′, Keane 86′)