24.04.2024.
HomeSportEfes u spektakularnom finalu Eurolige u Beogradu savladao Real

Efes u spektakularnom finalu Eurolige u Beogradu savladao Real

Fenomenalnu utakmicu u velikom finalu Final Foura Eurolige odigrali su Anadolu Efes i Real Madrid, a pobjeduod 58:57 je odnio turski tim i tako odbranio naslov prvaka Evrope!

Na početku sezone niko nije mogao očekivati da će Efes da osvoji Euroligu pošto je bio jedan od najslabijih timova u takmičenju i nizao je poraze, ali ekipa je rasla kako je sezona odmicala.

Bili su igrači Efesa najbolji onda kad je bilo najpotrebnije – u play-offu i na Final Fouru, te su stigli do novog naslova prvaka Starog kontinenta!

Bolje je u utakmicu ušao madridski tim i poveo sa 15:8, ali uslijedila je sjajna serija Shanea Larkina, koji ubacuje šest vezanih poena i dovodi svoj tim na samo poen zaostatka.

Na startu druge dionice Vasa Micić pogađa za vodstvo Efesa, a od tada se igralo “koš za koš” sve do finiša poluvremena, kada Real odlazi na +7 (29:22).

Na pauzu između dva poluvremena Real je otišao s prednošču od 34:29, te je prednost čuvao sve do osam i po minuta prije kraja kada Vasa Micić ubacuje fenomenalnu trojku za 43:42 vodstvo Efesa.

Čuvao je prednost Efes sve do sredine posljednje dionice, a tada Llull pogađa trojku za 50:49 prednost Reala. Ipak, Efes je brzo uzvratio serijom 4-0 i poveo 53:50. Drama je nastavljena trojkom Gabriela Decka za poravnanje, ali na drugoj strani istom mjerom uzvraća Micić!

U posljednji minut se ušlo s rezultatom 58:55 u korist Efesa, a onda Llull smanjuje na 58:57.

U samom finišu vidjeli smo samo promašaje, pa je rezultat do kraja ostao 58:57 i Efes je opet prvak Evrope…

Micić je bio heroj Efesa s 23 poena, a 19 ih je ubacio Tibor Pleiss. Kod Reala je najbolji bio Walter Tavares s 14 poena.