Profesor Anto Domazet, jedan od delegata Osmog kongresa SDP-a, naveo je razloge zbog kojih je bio protiv prijedloga da se organima stranke produže mandati.
Prijedlog za produženje mandata Kongresu je podnijela grupa predsjednika kantonalnih odbora SDP-a sa obrazloženjem da je ulaskom u vlade na nivou države, Federacije BiH i veći broj kantona SDP izložen takvom pritisku i potrebi aktivnog djelovanja da zbog toga nema resursa za angažman na unutarpartijskim izborima.
“Cijenim drugove koji vode kantonalne organizacije SDP i njihov angažman, ali mislim da razlozi koje navode ne stoje. Jer, nije to jedini slučaj da je SDP ušao u vlast pa je ipak provodio unutarpartijske izbore. Drugo, ti su izbori obaveza po Statutu i prilika da se SDP osvježi kadrovski i ojača organizacijski kroz dalju demokratizaciju provođenjem izbora na jesen ove godine. Napokon, imali smo u SDP-u priliku da predupredimo pojavu jaza u političkom djelovanju zbog toga što prijeti opasnost da se SDP preseli u ministarske kabinete i poslaničke sale, a da nestane sa životne političke scene u kojoj se osjeća čista crvena ideologija SDP-a, oslobođena pritiska političkog kompromisa sa koalicionim partnerima”, naveo je Domazet.
Podsjetio je da se isto desilo prilikom osvajanja vlasti 2010. godine, a posljedice se još osjećaju.”Odlaganjem izbora propustili smo priliku da snage SDP-a koje su otišle u vlast ojačamo novim snagama koje dolaze u organe SDP, uključujući posebno mjesne i općinske organizacije. Time bismo osigurali snažniji politički rad SDP i veću podršku partije izabranim zvaničnicima SDP-a u vlasti”, ističe Domazet.
Osvrnuo se i na ulogu predsjednika SDP-a Nermina Nikšića u stranci, ali vlasti, za kojeg je rekao da je uradio veliki posao u konsolidaciji i novom ideološkom pozicioniranju SDP-a kao lidera političkog preokreta u BiH na bazi političkog kompromisa.
“To uključuje do jučer konfrontirane političke partnere u pokušaju da priđu rješavanju krupnih društvenih, političkih i ekonomskih pitanja u BiH. SDP je maksimalno valorizirao svoje relativno ograničene izborne rezultate na općim izborima 2022. zahvaljujući visokom koalicijskom kapacitetu i političkom renomeu u čemu se Nikšić potvrdio kao lider sa vizijom i povjerenjem koalicijskih partnera. Rezultat takvih politika je i izbor Denisa Bećirovića za člana Predsjedništva BiH”, objašnjava Domazet.
Dodaje da posao nije završen i da su pred SDP-om novi izazovi te je bilo potrebno novo strateško pozicioniranje ove stranke u dvije linije.
“Prva linija je linija vođenja Vlade FBiH u kojoj Nikšić nosi najveći teret i odgovornost kao premijer i koja će zahtijevati sve njegove kapacitete. Na toj liniji su i sve druge vlade u kojima participira SDP. Druga linija je politički rad SDP-a u širokoj bazi i sa osvježenim organima, uključujući novog predsjednika, koji bi imali kapacitet mobilizacije čitavog članstva i njegovog djelovanja u generiranju ideoloških stavova i političke akcije za uspješniji rad vlada i promociju njenih odluka u javnosti, jednom riječju podrškom i kritičkom sagledavanju njenog rada”, kaže Domazet.
Na kraju, dodaje, predstoji redukcionizam u djelovanju SDP-a, je predsjednik SDP-a, koji je ujedno i premijer FBiH, dodatno opterećen, a trebalo je da s ponosom i uz priznanja okonča svoj dvostruki mandat.
“Propuštena je prilika da se novi predsjednik sa novim idejama i energijom uključi u nastavak demokratizacije i političkog i kadrovskog jačanja SDP-a, zajedno sa novim ljudima u organima SDP na državnom, kantonalnom i općinskom nivou, sve do mjesnih organizacija i akcionih oblika djelovanja SDP-a. Zato sam energično bio protiv odlaganja izbora i sada mislim da će nam se taj potez pokazati ograničenjem za jači uzlet SDP-a na lokalnim izborima 2024. godine”, zaključio je Domazet.