”Obaranje” sajtova institucija Republike Srpske samo je prvi korak u (konačnom) obračunu Sjedinjenih Američkih Država sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom. Rješenje za oborene sajtove je pronađeno u Srbiji, ali i to bi, kako saznajemo, moglo biti kratkog daha.
IZOLACIJA
– Nisu Amerikanci ukinuli sajtove da bi ih vlast u Srpskoj vratila za pet dana. To je jasna i snažna poruka. Vlastima u Srbiji je rečeno da moraju da uzmu nazad ono što su dali Dodiku. U prevodu, sajtovi institucija Srpske ne mogu da imaju domen rs, istakao je naš sagovornik, koji dobro poznaje prilike na relaciji SAD – Dodik.
Da sve to nije bez osnova, govori i nedavna izjava ambasadora SAD-a u BiH Michaela Murphyja, koji je kazao kako će zbog Dodikove politike ispaštati građani Republike Srpske, te da Dodik “rizikuje budućnost stanovnika Srpske u opasnoj igri eskalacije i laži”.
Ekonomista Draško Aćimović kaže da su SAD jasno stavile do znanja svoje sljedeće korake. Obaranje stranica vladinih institucija za njega je scenarij sličan sankcijama pod kojima su predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin i država Rusija.
– Možemo očekivati da će slične sankcije biti nastavljene prema Republici Srpskoj i vezane su za internet, za softver i vrlo vjerovatno za mogućnost ukidanja licenci za određene programe, što može dovesti do kolapsa u internetskom sistemu. To za Rusiju nije bio tako veliki problem, jer su paralelno gradili svoju mrežu interneta, ali za Republiku Srpsku to je veliki problem. Ovo je znak prvih velikih sankcija koje se primjenjuju, rekao je Aćimović.
Digitalna izolacija i digitalni mrak mogli bi, smatra on, biti tek uvod u sankcije iz kojih bi Republika Srpska mogla izaći samo odbacivanjem Dodika i njegovih štetnih odluka. Naredni koraci mogli bi biti obustavljanje transfera kod međunarodnih banaka.
– Zaustavljanjem svih procesa korespondentnih banaka došli bismo do novog problema. Korespondentske banke koje su povezane sa evropskim bankama mogu usloviti da se u potpunosti obustavi dotok novca Republici Srpskoj i to nije veliki problem za Amerikance. Mislim da će Republika Srpska, osim sadašnjih, imati i dodatne probleme. Ovo je jasan signal, na neki način to je znak u kom pravcu će se ići, pojašnjava Aćimović.
Nove sankcije očekuje i ekonomski analitičar Igor Gavran. Svi problemi bi se mogli izbjeći, smatra Gavran, ali ako se politika vlasti promijeni, sankcije ukinu i pristignu nova ulaganja poput onih koja obećava EU u slučaju ispunjavanja obaveza u procesu pristupanja.
POLITIČKA ODLUKA
– Očekujem da će se aktuelne sankcije nastaviti, a moguće je i njihovo dalje širenje na oblasti koje ranije nisu bile obuhvaćene (kao ovaj aktuelni slučaj s internet-domenama), ali ipak samo onaj ko je sankcije uveo o tome odlučuje i nemoguće je predvidjeti ih sa sigurnošću. Dok se ponašanje vlasti Republike Srpske ne mijenja, nije logično očekivati promjenu reakcije na takvo ponašanje, ali politika nije uvijek logična, a sankcije su političke odluke, rekao je Gavran za Buku.
Piše: Goran Dakić / Oslobođenje