11.09.2024.
HomeNovosti“Bitka za Sutjesku”: Izgradnja malih hidroelektrana prijeti uništenju jednog od posljednjih bastiona...

“Bitka za Sutjesku”: Izgradnja malih hidroelektrana prijeti uništenju jednog od posljednjih bastiona divlje prirode

U sjenci moćnih planina, na južnim obroncima Nacionalnog parka Sutjeska, odvija se tragedija koja prijeti da uništi jedan od najvažnijih simbola netaknute prirode u Evropi.

Tri lokaliteta na rijekama Jabušnica, Sutjeska i Sastavci postala su poprište agresivnih građevinskih radova, kojima je cilj izgradnja malih hidroelektrana.

Projekti izgradnje malih hidroelektrana na ovim lokacijama, pod palicom kompanije „Hydroenergy d.o.o.“ iz Gacka, uz odobrenje Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, izazivaju zabrinutost ekologa, aktivista, ali i lokalne zajednice.

Aktivisti s kojima smo razgovarali ističu da je najalarmantniji treći lokalitet, gdje se bez ikakvih oznaka ili informativnih tabli, na samoj rijeci Sutjeska, izvode radovi pod nadzorom kompanije “Herc Gradnja d.o.o.” iz Gacka.

Tri novoizgrađena makadamska puta, koja vode do rijeke, nastala su po cijeni rušenja šuma i eksploatacije riječnog nanosa. Ti putevi, široki između šest i deset metara, jasno pokazuju kako prirodni resursi, od neprocjenjive vrijednosti, postaju sredstvo za ostvarivanje privatnih interesa.

Pristupni putevi. FOTO: Harm Rudolf Kern

Investitor ovog “ekološkog pustošenja” je kompanija “Hydroenergy d.o.o.” iz Gacka, u vlasništvu GLA Holdinga iz Beča.

Organizaciona šema kompanije GLA Holdinga iz Beča

Borba za očuvanje rijeka Sutjeske nije nova. Još 2006. godine, lokalno stanovništvo i nevladine organizacije su se organizovale protiv izgradnje hidroelektrana u okviru Nacionalnog parka Sutjeska. Njihova borba je kulminirala 2021. godine, kada je Okružni sud u Banjaluci donio presudu u korist Centra za životnu sredinu, poništivši rješenja o odobravanju studija uticaja na životnu sredinu za te projekte.

Međutim, uprkos ovim sudskim presudama, firma “Hydroenergy d.o.o.” nastavlja sa svojim aktivnostima, sada već na samoj granici nacionalnog parka.

Posebno je problematično što Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije RS izdaje ekološke dozvole bez valjanog Prostornog plana za Nacionalni park Sutjeska, koji je istekao još 2000. godine.

Jedan od najnovijih slučajeva ekološke devastacije je na lokalitetu Sastavci, gdje se vrši eksploatacija riječnog nanosa pod izgovorom održavanja korita rijeke Sutjeske. Ovi radovi, koje izvodi kompanija “Grande Trivić d.o.o.” iz Laktaša, već su izmijenili rijeku do neprepoznatljivosti.

FOTO: Harm Rudolf Kern

Aktivisti Fondacije za društvene promjene ACT zabilježili su kako sav materijal izvađen iz korita rijeke završava na gradilištu MHE “Jabušnica S-J-2”, čime se dodatno produbljuje ekološka katastrofa koja prijeti uništenju biodiverziteta ovog područja.

FOTO: Harm Rudolf Kern

“Nedaleko od mjesta gdje se izvode radovi gradi se mala hidroelektrana (mHE) “Jabušnica S-J-2”, investitora “Hydroenergy” d.o.o. Laktaši. Izvođač radova je ista ova kompanija – “Grande-Trivić”. Sav izvađeni materijal iz korita rijeke Sutjeske završava na radilištu spomenute mHE. Iako nemamo uvid u zaključene ugovore, postoji pretpostavka da ova kompanija dobija novce i od JU “Vode Srpske” za čišćenje materijala i od investitora mHE za dopremanje nasipa”, poručili su iz Fondacije ACT.

Dok aktivisti, koji se bore za očuvanje prirode, ne prestaju s naporima da zaustave ove štetne projekte, postavlja se pitanje koliko će dugo priroda moći izdržati ovakav pritisak. Sutjeska, sa svojom netaknutom prašumom Perućicom, rijekama i kanjonima, predstavlja posljednji bastion divlje prirode u Evropi. Njeno očuvanje nije samo pitanje zaštite životne sredine, već i očuvanja istorijskog i kulturnog identiteta koji je duboko ukorijenjen u ovom prostoru.

Gerila.info

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti