28.03.2024.
HomeSportBiH u Amsterdamu izgubila od Holandije 3:1

BiH u Amsterdamu izgubila od Holandije 3:1

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine u petom kolu grupe ”1“ UEFA Lige nacija ”A” večeras u Amsterdamu poražena je od Holandije, rezultatom 3:1, te tako izgubila sve šanse da osigura opstanak u elitnom rangu ovog takmičenja, javlja Anadolu Agency (AA).

Od početka susreta ”oranje” su krenule odlučno ka golu gostiju i iskoristile mnoge ”šupljine” u odbrambenoj liniji BiH. U trećem minutu meča stativa je bila saveznik golmana Ibrahima Šehića. Minut kasnije, poslije veoma dobre akcije, Miralem Pjanić, kapiten BiH šutira za malo pokraj desne stative gola Holandije.

U narednoj akciji domaći su neumoljivi. Holanđani su lako izigrali lošu zadnju liniju popularno zvanih ”zmajeva”, pa se u šestom minutu u strijelce upisao Georginio Wijnaldum – 1:0.

Sedam minuta kasnije Pjanić je na vrhu šesnaesterca neometan u idealnoj prilici. Šutira preko gola, daleko ispod svojih mogućnosti. I ponovo u narednom napadu kazna. Strijelac isti – Wijnaldum, nakon akcije u kojem su se narandžasti poigrali za defanzivcima BiH – 2:0.

Do kraja prvog poluvremena na semaforu trebalo je pisati 3:0. Opet akcija domaćih za koju porozna  odbana BiH nije imala rješenje u kojoj je poentirao Luuk De Jong. Međutim, sudija Francois Letexier iz Francuske, na asistenciju pomoćnika i sunarodnika Cyril Mugniera, neopravdano je poništio gol jer se napadač Seville nije nalazio u ofsajdu, što je signalizirano.

BiH je zaprijetila u 34. minutu kada je Edin Višća uposlio Radeta Krunića, koji je šutirao. Tim Krul intervenisao.

Na početku drugog poluvremena, u 48. minutu Steven Berghuis izlazi oči u oči sa Šehićem. On spašava BiH kao nebrojeno puta u posljednjih godinu od kada izabranici selektora Dušana Bajevića nisu pobijedili. Šehić je i u naredna dva napada bio najzaslužniji što Holanđani nisu povećali rezultatsku prednost, dominiravši na travnjaku ”Johan Cruyff” Arene.

BiH je zatim imala (polu)priliku. Višća u 54. minutu puca, no nije pogodio.

Ni minut poslije pitanje pobjednika definitivno je riješeno. Denzel Dumfries dobio je duel sa Seadom Kolašincem, potom i asistirao za Memphis Depaya, kojem nije bilo teško da poveća prednost svoje reprezentacije na 3:0.

Naizgled u 63. minutu tračak nade za danas ”bijele”. Višća je probio desni bok, odigrao odličnu povratnu loptu za ”rezervistu” Smaila Prevljaka. Napadač Eupena iz prve šalje loptu u gol Holandije – 1:3.

Višća je i u 77. minutu filigranski proigrao Prevljaka, on je šutirao, ali ovaj put lopta odlazi pored gola Holandije. Postalo je tada još jasnije ko će biti poražen.

BiH je bila ravnopravna sa renomiranim protivnikom u zadnjih pola sata duela. No,  utakmica se igra 90 minuta i kvalitetnija Holandija apsolutno zasluženo je pobijedila, mogla je i uvjerljivije da među stativama nije bio klasni Šehić.

Druga utakmica petog kola u ovoj grupi igra se večeras od 20.45 sati u Reggio Emiliji gdje će Italija dočekati Poljsku.

BiH poslije pet mečeva ima dva boda, dok je Holandija sakupila osam. Uz po susret manje, Poljska trenutno ima sedam, a Italija šest bodova.