“Kao što je predsjednik rekao, Sjedinjene Američke Države su posvećene tome da pomognu u olakšavanju završetka ovog okrutnog i besmislenog rata. Ovaj sporazum jasno signalizira Rusiji da je Trumpova administracija posvećena mirovnom procesu usmjerenom na slobodnu, suverenu i prosperitetnu Ukrajinu”, navodi se u saopćenju Ministarstva finansija SAD-a.Ministar finansija SAD-a Scott Bessent je kazao “da nijednoj državi ili osobi koja je finansirala ili snabdijevala rusku ratnu mašineriju neće biti dozvoljeno da ima koristi od obnove Ukrajine”.
Ukrajinska ministrica ekonomije Julija Sviridenko boravila je u Washingtonu kako bi potpisala sporazum u ime ukrajinske vlade. Među uslovima sporazuma su “puno vlasništvo i kontrola” koje ostaju Ukrajini, objavila je u srijedu na X-u.
“Svi resursi na našoj teritoriji i u teritorijalnim vodama pripadaju Ukrajini. Ukrajina određuje šta i gdje će se vaditi. Podzemlje ostaje u ukrajinskom vlasništvu – to je jasno utvrđeno u Sporazumu”, navela je.Potpisivanje dolazi nekoliko sati nakon što je u srijedu, u posljednji čas, došlo do neslaganja o tome koje dokumente potpisati, što je prijetilo da će propasti sporazum.
Očekivalo se da će ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski postići sporazum tokom svoje posjete Washingtonu u februaru, ali sporazum je ostao nepotpisan kada je posjeta prekinuta nakon spornog sastanka u Ovalnom uredu.
Među ključnim spornim tačkama pregovora bilo je pitanje sigurnosnih garancija i da li će ih SAD pružiti kao dio sporazuma. Trump je to u početku odbio, rekavši da želi da Ukrajina prvo potpiše sporazum, a o garancijama da se razgovara kasnije, prenosi CNN.
U to vrijeme, Zelenski je opisao nacrt sporazuma kao zahtjev da on “proda” svoju zemlju. Ukrajinski zvaničnici su od tada naznačili da vjeruju da će američke investicije i prisustvo američkih kompanija u Ukrajini učiniti SAD zainteresovanijim za sigurnost Ukrajine.
Ubrzo nakon neuspješne posjete Bijeloj kući, Trump je naredio da se američka pomoć Ukrajini obustavi. Iako je pomoć od tada obnovljena, ova epizoda postala je veliki alarm na buđenje za evropske saveznike Ukrajine, koji su obećali da će povećati svoju pomoć zemlji.
Detalji sporazuma nisu objavljeni. Međutim, ukrajinski premijer Denys Shmyhal je u nedjelju rekao da sporazum “neće uključivati pomoć pruženu prije njegovog potpisivanja”.
Prema sporazumu, SAD i Ukrajina će stvoriti zajednički investicijski fond u Ukrajini s jednakim doprinosima obje strane i jednakom raspodjelom upravljačkih udjela između njih, rekao je Shmyhal.
Saveznici Kijeva već dugo gledaju na mineralna bogatstva zemlje. Ukrajina ima nalazišta 22 od 50 materijala koje je Američki geološki zavod klasifikovao kao kritične. To uključuje rijetke minerale i druge materijale koji su ključni za proizvodnju elektronike, tehnologija čiste energije i nekih sistema naoružanja.
Globalnom proizvodnjom rijetkih zemnih minerala i drugih strateški važnih materijala dugo dominira Kina, ostavljajući zapadne zemlje očajnim za drugim alternativnim izvorima – uključujući Ukrajinu.