Ruski aktivista, Vitalij Votanovski, koji je otkrio detalje sahrana Wagnerovih plaćenika ubijenih u Ukrajini, morao je da pobjegne iz Rusije zbog neprestanih prijetnji smrću. Vitalij je dokumentovao smrt ruskih plaćenika u Ukrajini nazdirući groblja, a informacije koje je iznio mnoge su ostavile u šoku.
Svakog puta kada bi došao na groblje bilo je dvorsturko više mrtvih. Zvanični broj mrtvih i dalje se krije, ali prema procjenama američkih i evropskih zvaničnika broj poginulih je znatno veći od 60.000. Aktivista iz južne ruske regije Krasnodar uhapšen je i zatvoren 24. ferbruara 2022., na dan ruske invazije na Ukrajinu. Toga je dana izašao na protest u odjeći s natpisom „Ne Putinu! Ne ratu!“.
„Zbog tog kaputa dobio sam 20 dana zatvora“, rekao je Vitalij za BBC iz glavnog grada Armenije.
Ali, Vitalij u Krasnodaru nije poznat po uličnim protestima, već po dokumentovanju grobova. On je bio prva osoba koja je otkrila danas zloglasno groblje u malom selu Bakinskaja u Krasnodarskoj oblasti, od tada poznato kao Wagnerovo groblje. Ovo je mjesto gdje plaćenička grupa sahranjuje mnoge svoje mrtve iz Ukrajine – muškarce koji ili nemaju rođake ili čija tijela nisu tražena.
Groblje je u posljednjih nekoliko mjeseci od malog seoskog preraslo u veliko groblje s nekoliko novih zona za smještaj sve većeg broja mrtvih. Čuvari sada patroliraju objektom. U četvrtak je šef Wagnera Jevgenij Prigožin posjetio groblje i rekao da planira da ga pretvori u spomenik, priznao je da se groblje proširilo dodajući „takav je život“.
Vitalij je počeo da putuje po Krasnodarskom kraju u maju 2022., posjećujući svako groblje kako bi zabilježio broj poginulih.
„Morao sam da dokažem ljudima da se događa katastrofa, da ljudi umiru ovde, blizu njih. Trebalo je ljudima pokazati da će rat uticati na sve i svakoga“, rekao je Vitalij.
Pomno je bilježio imena i detalje svih grobova koje je pronašao. Do vremena kad je pobjegao iz Rusije početkom ovog mjeseca, njegova baza podataka sadržala je više od 1.300 imena – koja su uključivala samo mrtve iz Krasnodarske oblasti.
Vitalij je identifikovao grobove muškaraca koji su poginuli u ratu pitajući lokalno stanovništvo, kao i proučavajući vijence i fotografije na grobovima.
„Kada smo prvi put bili tamo, bilo je već 48 Wagnerovih grobova. Zatim, sljedeći put kad smo došli, nekoliko dana kasnije, bilo je 95 grobova. Zatim 164. Zatim oko 270“, objašnjava.
Vitalij se stalno vraćao kako bi dokumentovao brojeve i imena mrtvih. Tvrdi da je očigledno da se ovdje radi o robijašima i plaćenicima, koji su regrutovani iz zatvora.