Zbog toga je Kantonalno tužilaštvo u Tuzli uputilo apel svim učesnicima u saobraćaju da se ponašaju odgovorno, savjesno i maksimalno oprezno.
U saopćenju Tužilaštva TK se naglašava da su najčešći uzroci ovakvih tragedija neprilagođena brzina, vožnja pod utjecajem alkohola ili drugih psihoaktivnih supstanci, korištenje mobilnih telefona tokom vožnje, kao i nepoštivanje saobraćajnih propisa i signalizacije.
“Svaka nepažnja, brzina neprilagođena uslovima puta ili vožnja pod dejstvom alkohola može imati tragične posljedice. Apelujemo na sve vozače, motocikliste, bicikliste, kao i pješake da budu krajnje oprezni”, poručuju iz Tužilaštva TK.
Poseban apel upućen je roditeljima, da sa svojom djecom i mladima otvoreno razgovaraju o sigurnom i odgovornom ponašanju u saobraćaju.
Statistike pokazuju da upravo mlađa populacija često učestvuje u saobraćajnim nesrećama, bilo kao vozači, suvozači ili pješaci.
“Prevencija počinje u porodici, kroz razgovor, lični primjer i jasno postavljene granice. Potrebno je da svi budemo svjesni svoje uloge u očuvanju sigurnosti na cestama”, ističu iz Tužilaštva.
Tužilaštvo TK podsjeća javnost da u svim slučajevima saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodima poduzima zakonom predviđene mjere i pokreće odgovarajuće postupke protiv odgovornih osoba.
Ipak, naglašavaju da nijedna represivna mjera ne može nadomjestiti ono što je ključno, odnosno prevenciju i savjest svakog pojedinca.
Na kraju su pozvali sve građane da misle na sebe, svoje porodice i ostale učesnike u saobraćaju. Jedan trenutak nepažnje može imati posljedice koje traju cijeli život.
Piše: A. K. / Klix.ba