Dragan Vasiljković, poznatiji kao Kapetan Dragan, bio je predmet brojnih optužbi i istraga zbog ratnih zločina nad civilima i ratnim zarobljenicima, prvenstveno na području Hrvatske.
Hrvatski sud ga je pravosnažno osudio na 13,5 godina zatvora zbog zločina počinjenih u Kninu i Glini tokom Domovinskog rata. Dugo je boravio u Australiji, gdje je živio pod pseudonimom, ali je 2015. godine izručen Hrvatskoj, što je bio prvi slučaj izručenja australijskog državljanina toj zemlji zbog ratnih zločina.
Nakon izdržane zatvorske kazne u Hrvatskoj, Dragan Vasiljković je protjeran iz zemlje i vratio se u Srbiju, gdje i danas živi. Njegov život i ratni put obilježeni su kontroverzama, zločinima i stvaranjem mitova u dijelu javnosti, a njegov slučaj i dalje izaziva snažne reakcije na prostoru bivše Jugoslavije.
Vojislav Šešelj i Kapetan Dragan sa četnicima na ratištu u Hrvatskoj 1991. godine (Foto: Arhiv)
Vučiću, naoružaj nas
No, Dragan je politički aktivan i prilično „nabrijan“. Povremeno gostuje na televiziji, a u jednom gostovanju je molio Vučića i druge da naoružavaju Srbiju, podignu plate vojsci, policiji…
“Biće krvavo. I kažem vam, spremajmo se! Ovo je molba, preklinjem naše očeve da jačaju vojsku, policiju, naše bezbjednosne službe. I dižite im status! Oni moraju da uživaju status!”, rekao je kapetan Dragan, ali su ga komentari žestoko napali.
Nije poznato kada je snimak nastao, ali posljednjih dana kruži srbijanskim stranicama koje podržavaju studentske proteste.
Ljudi u komentarima su se javljali i pokazali da baš i ne vjeruju u ono što „kapetan“ govori: “Status da se podiže ljekarima, profesorima, suvim, inženjerima…”, piše jedan.
“Izgleda da krepaje polako”, dodaje drugi, a treći pak nastavlja: “Koga je on branio, toga više nema”.
Kapetan Dragan. Foto: Duje Klaric / CROPIX
Vučićev sin mu dao stan?
Neki pominju i Vučića: “Ko sve može da živi u Srbiji, Danilo Vučić, sin predsjednika, mu je poklonio stan u Beogradu”. Spominjale su se i teže riječi: “Konjina klasična, govno bio, govno ostao…”. “Protiv koga će naša vojska da ratuje? Oko nas je NATO. Da smo prije 40 godina ušli u NATO, ništa od ovoga ne bi bilo. Ali zato ne bi bilo ni 45 milijardera”, i mnogi drugi.
Dragan Vasiljković, široj javnosti poznat kao Kapetan Dragan, rođen je 12. decembra 1954. godine u Beogradu. Nakon smrti oca, s majkom i braćom 1967. godine seli se u Australiju, gdje stiče australsko državljanstvo i služi u australijskoj vojsci pod imenom Daniel Snedden.
Tokom života radio je kao vojni instruktor u Africi i Južnoj Americi, a prema nekim izvorima bio je uključen i u organizaciju ilegalnih poslova dok je boravio u Australiji.
Pred sam raspad Jugoslavije vraća se u Srbiju i uključuje u tadašnja politička previranja. Početkom 1990-ih dolazi na područje tzv. Republike Srpske Krajine, gdje osniva centar za obuku specijalnih jedinica i preuzima vođstvo paravojne formacije poznate kao „Knindže“, te učestvuje u osnivanju „Crvenih beretki“.
Djelovao po Kninu i Glini
Tokom Domovinskog rata, Kapetan Dragan bio je komandant i vojni instruktor pobunjenih srpskih snaga, a bio je posebno prisutan na području Knina i Gline.
Konkretno, teretile su ga sljedeće optužbe: mučenje, zlostavljanje i ubistvo zarobljenih pripadnika hrvatske vojske i policije u zatvoru na kninskoj tvrđavi tokom juna i jula 1991. godine.
Kao komandant specijalnih jedinica, bio je odgovoran za postupke suprotne odredbama Ženevske konvencije kojima su zarobljenici bili izloženi nečovječnom postupanju i nasilju.
Planiranje i komandovanje napadom na policijsku stanicu u Glini te naselja Jukinac, Gornji i Donji Viduševac, takođe u julu 1991. godine. Tokom tog napada, osim uništavanja i oštećenja civilnih objekata, stanovništvo je bilo prisiljeno na bijeg, imovina opljačkana, a bilo je i civilnih žrtava, uključujući i smrt jednog stranog novinara. Napad je bio izveden u dogovoru s JNA.