To je oko četiri miliona puta više od prosječne brzine interneta u SAD-u i omogućilo bi vam preuzimanje cijele Internet arhive za manje od četiri minute, prema nekim grubim procjenama. To je također više nego dvostruko više od prethodnog svjetskog rekorda od 50.250 Gbps, koji je prethodno postavio drugi tim naučnika 2024. godine.
Kako bi se postigla ova nova brzina, koja nije nezavisno potvrđena, tim je razvio novi oblik optičkog vlakna za slanje informacija revolucionarnim brzinama na otprilike udaljenosti između New Yorka i Floride.
Detalji o ovom postignuću predstavljeni su 3. aprila na 48. konferenciji o optičkoj komunikaciji u San Franciscu, prema izjavi japanskog Nacionalnog instituta za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju.
Nova vrsta optičkog vlakna ekvivalentna je 19 standardnih optičkih vlakana u svom kapacitetu prijenosa podataka. Novo optičko vlakno je prikladnije za prijenos na velike udaljenosti od postojećih kabela jer središta svih 19 vlakana na isti način interagiraju sa svjetlošću, pa se susreću s manjim fluktuacijama svjetlosti, što rezultira manjim gubitkom podataka.
Novi kabel stišće 19 zasebnih vlakana u promjer od 0,127 milimetara, što je iste debljine kao i većina postojećih jednostrukih vlakana koji se već koriste. Ovaj napor znači da novi kabel može prenositi više podataka koristeći postojeću infrastrukturu.
U martu 2023. isti je tim postigao slične brzine prijenosa, ali na manje od trećine udaljenosti prijeđene novim postignućem. Najveće prepreke povećanju dometa bile su daljnje smanjenje gubitka podataka, što se može dogoditi na velikim udaljenostima, i pronalaženje načina pojačavanja podataka, navodi se u izjavi.
Rješavanje ovih izazova dovelo je do povećane jačine signala, što je omogućilo da podaci putuju na veću udaljenost.
Za ovu demonstraciju, podaci su prolazili kroz prijenosni sistem 21 put, konačno stižući do prijemnika podataka nakon što su prešli ekvivalent od 1802 kilometra.
Ovaj zapis pokazuje tehnološki napredak prema razvoju optičkih komunikacijskih sistema velikog kapaciteta i skalabilnih optičkih komunikacija na velike udaljenosti, koji bi mogli odgovoriti na rastuću globalnu potražnju za podacima, sugeriše se u izjavi.
Očekuje se da će se volumen podatkovnog prometa širom svijeta značajno povećati u bliskoj budućnosti, pa bi nova komunikacijska infrastruktura mogla biti potrebna, sugeriše se u izjavi. Zatim se tim nada istražiti praktične primjene u telekomunikacijskoj sferi, piše Livescience.