Nakon više od decenije prisustva na medijskoj sceni, Al Jazeera Balkans danas je zvanično zatvorila svoje regionalno sjedište u Sarajevu. Ova odluka označava kraj jednog od najambicioznijih medijskih projekata u postjugoslovenskom prostoru.
Iako još uvijek nije objavljeno zvanično saopćenje kompanije, prema dostupnim informacijama, zatvaranje sarajevskog ureda dio je šire reorganizacije unutar Al Jazeera Media Network, sa sjedištem u Kataru. Dio osoblja već je obaviješten o prekidu angažmana, dok se drugima nude opcije rada na drugim lokacijama mreže ili u digitalnim segmentima.
Direktor televizije Al Jazeera Balkans Tarik Đođić podsjetio je da su počeli sa radom 11. novembra 2011. godine. Ukupno su zapošljavali oko 200 osoba, a godišnji prihod im je bio preko 30.000.000 KM. Sjedište kompanije bilo je u Sarajevu, a predstavništva i dopisništva u Beogradu, Zagrebu, Skoplju i Podgorici.
Generalni direktor ove kompanije bio je Tarik Đodić.
Al Jazeera Balkans prisutna je u Sarajevu od sredine septembra 2010, kad je od kompanije “PEP” u vlasništvu Adila Kulenovića kupila lokalnu TV stanicu NTV Studio 99 za 2,3 miliona KM, koliko su iznosili dugovi te TV kuće prema državi.
Prije nekoliko godina bez objašnjenja je zaustavljena i izgradnja zgrade u sarajevskom naselju Šip, koja je trebala biti novo sjedište ove TV mreže.
Sjedište kompanije trebalo je imati ukupnu bruto površinu (ne uključujući prostor za garažiranje) cca 8,500 m2, dok bi ukupna površina sa jednom podzemnom garažom iznosila 10,580.00 m2. Projektom čiji je autor arhitekta Sead Gološ, bila je predviđena izgradnja objekta na lokaciji koja se nalazi u poslovno-stambenoj zoni Šip u Sarajevu, neposredno uz planiranu I transverzalu.
Gašenje sarajevske redakcije AJB izazvalo je brojne reakcije u javnosti, posebno među novinarima, analitičarima i publikom koja je prepoznavala Al Jazeeru kao jedan od rijetkih medija s regionalnim integritetom, visokim profesionalnim standardima i kvalitetnim dijaloškim i analitičkim emisijama.
Iz Udruženja BH Novinari naglašavaju kako je punih 14 godina ova televizijska kuća izvještavala o najznačajnijim temama Balkana i svijeta na profesionalan način, otvarala medijsku debatu o ključnim izazovima mira i stabilnosti naše regije, te bila lider u dokumentarno-edukativnim programima namijenjenim najširoj publici.
“Upravni odbor BH Novinara je posebno zabrinut za sudbinu 209 uposlenika/ca AJB koji su iz drugih medija saznali da se gasi televizija u kojoj rade. U tom kontekstu, BH Novinari pozivaju upravu i menadžment AJB da sa novinarima/kama i svim drugim zaposlenim, podijele informacije u vezi sa gašenjem ovog medija, uključujući i razloge ovako drastične odluke. Također, Upravni odbor BH Novinara zahtijeva od AJB menadžmenta da otkaz ugovora o radu za sve zaposlene provede na zakonit način i u skladu sa pozitivnim propisima Bosne i Hercegovine, odnodno Federacije BiH”, navodi se, između ostalog, u današnjem saopćenju BH novinara.
Kako saznajemo, uposlenici AJB su tek prije dva dana obaviješteni o gašenju ove TV kuće, kada je ta informacija i procurila u javnost. Iz uprave su im kratko kazali da je razlog “rezanje troškova”, bez drugih objašnjenja. Ova odluka za radnike Al Jazeere bila je tim više iznenađujuća jer im je menadžment prije samo nekoliko dana najavio povećanje plaća.