13.07.2025.
HomeNovostiDok se Nikšić ruga - Pretis lonac kuha: Prije pisma Lakiću sredinom...

Dok se Nikšić ruga – Pretis lonac kuha: Prije pisma Lakiću sredinom juna oštro pismo Nikšiću potpisao i Mike Pompeo

Jedan od ključnih američkih interesa u Bosni i Hercegovini veže se za vojnu industriju, a konkretno za kompanije Pretis i Binas, gdje američka firma Regulus ima vlasnički udio.

Većinski vlasnik Pretisa je vlada entiteta Federacije Bosne I Hercegovine, dok Regulus ima vlasnički udio od 41,5 posto. No već mjesecima američki investitor izražava određeni vid nezadovoljstva upravljanjem kompanijom Pretis te su insistirali na smjeni uprave. Tako je krajem maja i smijenjena bivša direktorica Almira Zulić, no Regulus pored novog direktora, a to je Ajdin Kupus, traži imenovanje još dva izvršna direktora.

Prema informacijama do kojih je došao Klix.ba mjesecima je intenzivirana komunikacija između Regulusa i čelnika Vlade FBiH, a ovog proljeća u Washingtonu je održan i sastanak koji je u ime federalne vlade predvodio ministar energetike, rudarstva i industrije Vedran Lakić. Prisustvovao je i ministar Nerin Dizdar.

Američki investitor prigovara federalnoj vladi nedovoljno transparentnosti u radu, problematiziraju da im je uskraćen pristup finansijskim izvještajima, planovima te u konačnici optužuju da je spriječena vanjska revizija kompanije, koja je prema riječima predstavnika Regulusa bila dogovorena.

Pismo premijeru Nikšiću

Amerikancima se očito jako žuri da urede stvari s Pretisom, pa su nakon imenovanja novog generalnog direktora očekivali i brze promjene i rezultate. Kako se sve sporo odvija već sredinom juna, tačnije 16. juna premijeru FBiH Nerminu Nikšiću je stiglo pismo advokateske kuće Torridon, a pismo potpisuju jedan od partnera William P. Barr i ni manje ni više Michael Mike Pompeo, bivši američki državni sekretar iz prvog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa i bivši direktor CIA-e.

Zanimljivo je da se Pompeo spomenutoj advokatskoj kući pridružio 12. juna ove godine.

Oni pismo potpisuju u ime Willa Somerindykea, vlasnika kompanije Regulus.

“U proteklim mjesecima, predstavnici gospodina Somerindykea su s Vama i drugim predstavnicima vlasti izrazili zabrinutost zbog lošeg upravljanja koje šteti poslovanju Pretisa i sputava njegove kapacitete, u trenutku kada Sjedinjene Američke Države i saveznici imaju hitnu potrebu za artiljerijskom municijom koju Pretis proizvodi. Također su izrazili zabrinutost jer Pretis odbija da mu dostavi operativne i finansijske informacije na koje on, kao većinski dioničar, ima pravo.

Ova pitanja imaju strateške i komercijalne posljedice po odnose između Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Država. Iako je nedavna smjena direktora Pretisa bila korak u pravom smjeru, pozivamo Vas da pomognete u rješavanju ovih problema kako bi gospodin Somerindyke mogao biti konstruktivan partner Pretisu i Bosni, što mu je iskrena namjera”, navodi se na početku pisma Nikšiću, u koje je Klix.ba imao uvid.

Zbog sve većih globalnih sigurnosnih prijetnji, potražnja za kvalitetnom municijom kakvu proizvodi Pretis je izuzetno velika. Pretis i bh. namjenska industrija postali su važan dio globalnog lanca opskrbe, pri čemu su Sjedinjene Države važan kupac.

Dalje se navodi kako Regulus želi investirati u Pretis, želi moderniju opremu te nudi ekspertize i razvoj na tržištu.

“Gospodin Somerindyke je uvjeren da je dio problema upravo u lošem menadžmentu. Po njegovom mišljenju, bivši direktor nije bio dorastao zadatku, a i cjelokupan vrh menadžmenta kompanije je nedovoljno kadrovski popunjen. Hitno je potrebno izgraditi kompletan izvršni tim – uključujući, pored novog generalnog direktora, i direktora za operacije (COO) te finansijskog direktora (CFO). Dana 21. aprila 2025. godine, u Washingtonu D.C., gospodin Somerindyke se sastao s ministrima Lakićem i Dizdarom, u pratnji bivšeg američkog državnog tužioca Barra i bivšeg sekretara za energetiku Brouillettea. Tokom tog sastanka, ministar Lakić se obavezao da će imenovati novog direktora Pretisa iz Bosne i Hercegovine, te popuniti sve izvršne funkcije. Također je obećano da će predstavnik gospodina Somerindykea u upravnom odboru Pretisa biti uključen u te procese. Iako je novi direktor imenovan, važno je da se ostatak menadžmenta što prije postavi”, istakli su Barr i Pompeo.

Potom slijedi ozbiljna optužba da Pretis odbija dijeliti ključne operativne i finansijske informacije s dioničarom regulusom. Potom optužuju da Pretis prikriva informacije te da je posrijedi korupcija.

“Nakon sastanka u Washingtonu dogovoreno je da će, kao vlasnik Sitko LLC, gospodin Somerindyke dobiti pristup financijskim izvještajima Pretisa, ugovorima, izvještajima o radu u toku (WIP), bilješkama dioničara i drugoj relevantnoj dokumentaciji. Također je dogovoreno da će renomirana revizorska kuća iz ‘velike četvorke’ – konkretno Deloitte – odmah započeti sveobuhvatnu reviziju, potencijalno za posljednjih pet godina. Nažalost, nijedna od tih obaveza još nije ispunjena. Naprotiv, umjesto transparentnosti, vlasti sada žele proširiti nadzorni odbor Pretisa s 3 na 5 članova, čime bi efektivno umanjili utjecaj predstavnika gospodina Somerindykea u odboru. Ovo odbijanje da se dijele osnovne informacije s velikim dioničarom izaziva sumnju – posebno imajući u vidu potencijalnu vrijednost koju gospodin Somerindyke može donijeti i negativnu poruku koju ovakvo ponašanje šalje američkim investitorima u Bosni. Štaviše, činjenica da je odmah nakon zahtjeva za revizijom vlada promptno reagovala pokušajem da mu umanji prava kao velikom dioničaru, izaziva ozbiljnu zabrinutost. Takvo ponašanje implicira mogućnost da se prikrivanjem informacija pokušava zataškati neka nepravilna ili koruptivna aktivnost”, ističe se u pismu.

Pismo Vedranu Lakiću

No samo deset dana kasnije vlasnik Regulusa Will Somerindyke piše resornom ministru Vedranu Lakiću, iznoseći nove optužbe, ali i upozorenja da bi ova tema mogla postati i političko pitanje koje će doći do State Departmenta.

“Ministre Lakiću. Ne govorim često, ali sada ću to učiniti. Od našeg sastanka prije nekoliko mjeseci u Washingtonu, D.C., sa bivšim američkim ministrom energetike i bivšim američkim državnim tužiocem, niste učinili ništa od onoga što ste rekli da ćete uraditi – osim što niste blokirali odbor da smijeni direktora. Već sam počeo obavještavati razne aktere u Washingtonu, uključujući Ministarstvo odbrane, State Department, Vijeće za nacionalnu sigurnost, Ured potpredsjednika SAD-a, kao i različite odbore Zastupničkog doma i Senata, uključujući (ali ne ograničavajući se na) odbore za obavještajne poslove, oružane snage i vanjske poslove, kao i druge organizacije koje imaju interes u događanjima u BiH. Kontaktirao nas je i američki Trezor (U.S. Treasury Department), te ćemo sarađivati u istrazi koja se otvara”, započeo je vrlo oštro svoje pismo vlasnik Regulusa, najavljujući istragu, a čak i potencijalne sankcije.

On problematizira možda i ključno pitanje, a to je da je Pretis avansno uzimao novac po ugovoru, a nije isporučivao proizvode.

Tako vlasnik Regulusa tvrdi da je Pretis uzeo preko 100 miliona dolara, a isporučio je tek 25 posto proizvoda.

“Vi nadzirete, usmjeravate i upravljate organizacijom u Pretisu koja je primila američki državni novac kroz ugovore, i to od strane jednog velikog američkog odbrambenog izvođača u iznosu preko 100 miliona američkih dolara, a do sada ste isporučili samo oko 25% proizvoda. Sve ostalo kasni. Pretis je ostao bez novca. Sredstva su preraspodijeljena za druge prioritete umjesto za izvršenje tih isporuka. Postoji više od 40 drugih neizvršenih ugovora, a većina njih je dobila značajne avanse koji također nisu evidentirani. Među tim ugovorima se nalazi i drugi američki odbrambeni izvođač, čija realizacija takođe nije veća od 50%.

Nećemo više tolerisati vašu taktiku odugovlačenja. Dobili ste dokumentaciju u najmanje pet navrata, kojom se dokazuje da naša grupa posjeduje dionice u Pretisu i Binasu, kako smo i tvrdili. Sada pokušavate da promijenite strukturu upravljanja odborom, imenujući nekompetentne članove i kreirajući pravce glasanja za koje znate da bi omogućili nastavak vašeg nesposobnog upravljanja Pretisom”, istakao je u pismu Will Somerindyke.

Kraj pisma, koje je očito pisano prilično neuobičajenim tonom, iz kojeg se očita ljutnja američkih partnera obiluje upozorenjima.

“Kao što je navedeno u e-mailu gospodina Rumpa, mi ćemo angažovati renomiranu i poznatu revizorsku kuću jer ste vi to odbili. Na vama je da nastavite da im ne dozvoljavate da izvrše odgovarajuću reviziju, dubinsku analizu i transparentnost nad kompanijom koja je listana na Sarajevskoj berzi. Akcionari imaju pravo na osnovnu transparentnost. Vi to ne omogućavate. Također nastavljate da javno širite lažne optužbe protiv nas, koristeći dokumente koje su vam dostavila lica za koja je dokumentovano da su bili korumpirani bivši zvaničnici ukrajinske vlade. Ovim putem vas i druge članove vaše vlade upozoravamo da, ukoliko nastavite da iznosite lažne i klevetničke informacije iz tog dokumenta, bit ćemo primorani da pokrenemo pravne postupke. Ove fabrike, uključujući Pretis i Binas, potpadaju pod vaše rukovodstvo. One su potpuni haos u trenutku kada bi trebale ostvarivati svoje najbolje rezultate. Prema informacijama kojima raspolažemo, razlog je kombinacija potpune nesposobnosti i korupcije”, poručio je vlasnik Regulusa.

Na samom kraju istaknuto je upozorenje da bi se u cijelu priču mogla uključiti i američka vlada.

“A zbog vašeg lošeg upravljanja ovom situacijom, mi više nismo jedini koji traže tu transparentnost; uskoro će to zahtijevati i odjeli unutar američke vlade”, istaknuto je.

Dobit Pretisa 2023. godine iznosila je 10 mliona KM, dok je 2024. godine dobit skočila na preko 38 miliona KM. Regulus u vlasničku strukturu Pretisa ulazi početkom 2024. godine i već nakon pola godine pojavile su se prve zmjerke za rukovođenje tom kompanijom.

Iščitavajući samo pisma koja su upućena rukovodstvu FBiH jasno je da su Amerikanci ljuti i nezadovoljno, a kako je i zašto Pretis došao u poziciju da kasni s isporukom narudžbi i šta je pozadina svih zamjerki koje Amerikanci podcrtavaju vjerovatno će biti predmet budućih dubinskih analiza ove kompanije.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti