Prema najnovijem Indeksu slobode medija za 2025. godinu, koji objavljuju Reporteri bez granica (RSF), Bosna i Hercegovina zauzela je 89. mjesto, što je svrstava među najlošije rangirane zemlje u regionu EU–Balkan.
RSF je u ovogodišnjem izvještaju stavio akcenat na ekonomske pritiske koji prijete opstanku nezavisnih medija širom svijeta. U 160 od 180 analiziranih zemalja, mediji se teško ili nikako ne mogu finansijski održati, dok se u gotovo trećini država redakcije gase upravo zbog ekonomskih teškoća.
U izvještaju se navodi da su mediji u BiH, Srbiji i Kosovu suočeni s egzistencijalnim krizama, uzrokovanim smanjenjem budžeta i pojačanom političkom kontrolom, posebno kada su u pitanju javni servisi.
Evropski zakon o slobodi medija (EMFA), koji bi trebao donijeti bolju pravnu zaštitu, još uvijek nije implementiran, posebno na Balkanu.
Među zemljama regiona, Crna Gora se najbolje kotira na 37. mjestu, dok je Kosovo na začelju sa 99. pozicijom. Ostale zemlje regiona: Srbija (96), Albanija (80), Sjeverna Makedonija (42), dok je Hrvatska zauzela 60. mjesto.
U izvještaju se dodatno naglašava da mediji koji se uspijevaju oduprijeti pritiscima, poput onih u Hrvatskoj i Bugarskoj, često postaju mete SLAPP tužbi, koje iscrpljuju njihove finansije.
U širem evropskom kontekstu, Mađarska (68) i Kipar (77) su označene kao primjeri opasne povezanosti vlasti i medija, posebno kroz netransparentnu distribuciju državnog oglašavanja.
U državama pogođenim ratom i represijom, kao što su Ukrajina (62), Turska (160), Rusija (171) i Bjelorusija (166), sloboda medija je dodatno ugrožena povlačenjem međunarodne pomoći, egzilom novinara i represijom vlasti.
Prvo mjesto u Indeksu slobode medija zauzela je Norveška, drugo mjesto Estonija, a treće Nizozemska.
Globalni pad slobode medija
Već više od deset godina rezultati Indeksa upozoravaju na globalni pad slobode medija. U 2025. godini pojavila se nova niska tačka: prosječan rezultat svih ocijenjenih zemalja pao je ispod 55 poena, što je klasifikovano kao “teška situacija”.
Više od šest do deset zemalja (112 ukupno) doživjelo je pad ukupnog rezultata u Indeksu.
Po prvi put u historiji Indeksa, uvjeti za bavljenjem novinarstvom su loši u polovini zemalja svijeta, dok su zadovoljavajući u manje od jedne četvrtine.