02.05.2025.
HomeSvijetEkstremno desni katolici krenuli u misiju: Žele konzervativnog papu koji će odbaciti...

Ekstremno desni katolici krenuli u misiju: Žele konzervativnog papu koji će odbaciti pontifikat pape Franje

Grupa tvrdokornih konzervativnih katolika vrši pritisak da sljedeći papa bude usklađeniji s njihovim svjetonazorom — i ne libe se koristiti prljave taktike kako bi diskreditirali kandidate koji im se ne sviđaju.

S obzirom na to da će kardinali 7. maja ući u Sikstinsku kapelu kako bi započeli izbor novog pape, neprijatelji pape Franje, unutar i izvan grupe koja će birati njegovog nasljednika, se mobiliziraju.

Glasna frakcija koja je Franju diskreditirala kao heretika, antipapu, pa čak i “Antikrista” zbog njegovih navodno liberalnih stavova, sada vidi svoju priliku da djeluje.

Konzervativce su razbjesnile Franjine pomirljive izjave o istospolnim zajednicama i razvodu, njegova odbrana migranata, kao i sporazum s Kinom koji je Pekingu dao riječ u imenovanju katoličkih biskupa.

Neki konzervativni influenseri snažno podržavaju ekstremno desne kandidate, poput biskupa iz Kazahstana, Atanazija Schneidera, koji je tvrdio da su izbjeglice u Evropi “masovna invazija koja vodi ka islamizaciji”, a koju su organizirale političke elite s ciljem da oslabe kršćanski identitet Evrope.

Druga imena koja kruže konzervativnim krugovima uključuju kardinala Roberta Saraha iz Gvineje, te američkog kardinala Raymonda Burkea, arhi-tradicionalistu koji je podržao američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Još prije Franjine smrti , započela je kampanja diskreditacije njegovih reformi, koju predvodi sve brojnija grupa dobro finansiranih konzervativnih katoličkih nevladinih organizacija sa sjedištem u SAD-u, koje sarađuju s krajnje desničarskim političarima kako bi promovisale mješavinu katoličke doktrine i nacionalizma.

Među najistaknutijima je institut Napa, poznat po luksuznim godišnjim konferencijama u vinskom spa centru u Kaliforniji, s ciljem da spoji “konzervativnu teologiju i libertarijansku ekonomiju, s naglaskom na apologetiku, seksualnu etiku i protukulturnu borbu protiv sekularizacije”.

Još jedna organizacija, Sophia Institute Press, finansira tradicionalistički katolički blog One Peter Five, koji je redovno kritikovao Franju i sarađivao s katoličkom TV mrežom EWTN, koja je bila korištena da optuži Franju za prikrivanje skandala vezanih uz seksualna zlostavljanja.

Jedan projekat, Red Hat Report, pokrenut 2018. godine, imao je za cilj koristiti bivše agente FBI-ja za sastavljanje dosjea o svakom kardinalu, u stilu političkih istraživanja protivnika, bilježeći njihove teološke i pastoralne prioritete i dajući im ocjenu za način na koji su se nosili sa skandalima seksualnog zlostavljanja u Crkvi.

Njihova glavna meta bio je kardinal Pietro Parolin, Franjina desna ruka i favorit za nasljednika.

“Treba da bude globalno poznat kao sramota za Crkvu”, napisao je urednik u dopisu istraživačima.

Uticaj desničarskih konzervativaca mogao bi porasti i zbog sve ozbiljnije finansijske situacije u Vatikanu; Reuters je izvijestio o manjku prihoda i do 83 miliona eura.

S obzirom da Vatikan navodno traži vanjsko finansiranje, izbor sljedećeg pape mogao bi biti ranjiv na uticaj bogatih desničarskih donatora iz SAD-a, rekao je visoki crkveni zvaničnik za Politico, dodavši da se ta tema spominjala i na predkonklavskim sastancima, tzv. općim kongregacijama, kojima kardinali svakodnevno prisustvuju.

Naredni dani, prije početka konklave koja će odlučiti o novom papi, ključni su dok konzervativni katolici pokušavaju da se njihov glas čuje među kardinalima glasačima.

Čak i same konzervativne grupe priznaju da ih čeka težak zadatak. Pošto je 80 posto kardinala glasača imenovao Franjo, njihova najbolja nada mogla bi biti da blokiraju progresivne kandidate.

Konzervativce dodatno sputava činjenica da nemaju jasnog vođu. Kardinal George Pell, koji je preminuo 2020., bio je “lobist i ključni čovjek moći”, rekao je za Politico jedan dobro upućen vatikanski ambasador, ali nakon njegove smrti “nema jasnog lidera unutar njihove frakcije”.

Konzervativni katolici pokušavaju sve, ali s obzirom na “konklavnu matematiku”, nemaju mnogo nade da će njihov kandidat biti izabran.

Jedna stvar koja se promijenila od posljednje konklave 2013. jeste da je lobiranje prešlo u digitalnu sferu.

Kandidati koji važe za favorite zabrinuti su šta bi moglo isplivati. Video kardinala Luisa Antonija Taglea, jednog od glavnih kandidata za nasljednika Franje, kako pjeva karaoke verziju pjesme “Imagine” Johna Lennona, objavio je desničarski sajt LifeSiteNews, a kritičari tvrde da stihovi poput “Zamisli da nema raja” predstavljaju “predaju ateizmu”.

Međutim, jednom kad kardinali uđu u Sikstinsku kapelu, izolovani su od vanjskog uticaja, te će se vidjeti da li je višegodišnje lobiranje ekstremno desnih katolika urodilo plodom.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti