Pita zbog čega bi trošak entiteta prolazio kroz budžet države te je upozorio da će na takav način neodgovorni biti još manje odgovorni i svoj nerad će prebacivati na druge.
“Zbog toga pravila igre trebaju biti da se to ne tiče budžeta države i onog ko je u ovom nevin već onog ko je obavezu ili trošak neodgovorno proizveo. Za tako nešto mislim da postoje rješenja a jedno je sadržano u Zakonu o uplatama na jedinstveni račun. Naime prema članu 5. Zakona o uplatama na jedinstveni račun, Uprava za indirektno oporezivanje je odgovorna za doznačavanje prikupljenih prihoda korisnicima prihoda, a prema članu 11. stav 3. ovog Zakona dio prihoda koji je obračunat za entitet se isplaćuje tom entitetu nakon što entitet podmiri sve svoje obaveze u pogledu finansiranja međunarodnih obaveza”, objašnjava Isović.
Dodaje da nije riječ o dugu države BiH, odnosno izdvajanju sredstava za servisiranje inostranog duga, već o presudi koja se odnosi na jedan entitet pa bi taj entitet trebao i snositi svoj dug.
“Stoga Vjeće ministara treba obavezati Upravu za indirektno oporezivanje da prije doznake/prenosa sredstava sa jedinstvenog računa koja pripadaju entitetu Republika Srpska doznači/uplati direktno ‘Viaductu’ po sudskoj presudi pa neka entitet, a ne država tuži. Opcija da država plati pa da tuži je protivna državnim interesima i amnestija od odgovornosti. Možda bi ovakva odluka Vjeća ministara ubrzano potaklo reakciju Tužilaštva. Entitetu Republika Srpska treba predložiti da se sve odmah ne umanjuje i da eventualno dug uz sporazum sa ‘Viaductom’ plati u ratama pod uvjetom da snose zatezne kamate i druge troškove”, zaključuje Isović.