Damir Marjanović, samobrendiran kao glas razuma i moralna vertikala na bh. političkoj sceni, danas se nalazi u centru afere koja ozbiljno potresa Vladu Kantona Sarajevo. Čovjek koji je karijeru gradio na narativu borbi protiv korupcije i zalaganju za građanske vrijednosti, sada se nalazi u nezavidnoj poziciji – kadrovi njegove stranke Za nove generacije u hapsani su i pod istragom zbog ozbiljnih optužbi za političko uhljebljivanje i zloupotrebu položaja.
Da ironija bude veća, Marjanović je svoj politički brend gradio upravo na priči da se bori protiv ovoga što se sada spočitava njegovoj političkoj organizaciji.
Mijenjanje stranaka i nacionalnosti
Marjanović je politički put počeo graditi kao „ekspertski ministar“ u kratkotrajnoj Vladi KS koja je bila formirana nakon paljenja zgrade Vlade KS i Predsjedništva u protestima građana 2014. U kožnoj jakni, s minđušom u uhu i dugom kosu, zapao je za oko i srce onome što sebi voli tepati kao finoj sarajevskoj raji.
Potom se obreo u Demokratskoj fronti, koju je napustio već nakon nekoliko sedmica ogorčen što neće biti kandidat za člana Predsjedništva. Da mu ambicije ne nedostaje, obrnuto proporcionalno s principima pokazuju i izjave nekoliko mjeseci prije izbora 2014. da još nije siguran da li će se izjasniti kao Bošnjak ili Hrvat.
Nakon kratke pauze političku karijeru nastavio je kroz Našu stranku koju je neuspješno pokušao da preuzme od Peđe Kojovića, da bi na kraju formirao vlastiti politički projekt — platformu s kojom je obećavao nešto novo, poštenije, stručnije. I upravo ta “nova generacija” sada je uhvaćena u klasičnoj matrici stare škole politike: korupcija, trgovina utjecajem i namještanje konkursa.
Politički trgovac
Ipak, pokazao se kao vrhunski politički trgovac. Uprkos tome što je njegova stranka u Skupštini KS osvojila svega jedan mandat – njegov lično – koji je nekoć bio presudan Trojki za većinu, Marjanović je uspio da dobije dva ministarska mjesta, uz cijeli niz direktorskih pozicija i upravnih odbora. I dok je javnosti i dalje prodavao sliku o sebi kao reformatoru i čuvaru etičkih standarda, iza kulisa se odvijala priča koja sve više liči na dobro poznatu igru podjele plijena.
Ovo je ogoljena slika sarajevske političke farse: gdje i “nove generacije“ brzo postaju samo kopija starih, a “borci za građanske vrijednosti” vrlo lako pređu na stranu privilegija, funkcija i uhljebljenja. A Marjanović, uprkos godinama medijskog pozicioniranja kao “poštenog profesora”, sve više izgleda kao neko ko je svoj mandat pretvorio u polugu za stvaranje paralelne moći i partijskog zapošljavanja.
Za snage koje se kunu u promjene, a upražnjavaju stare trikove – pitanje nije ko je kriv, već koliko dugo će javnost još gutati bajke o njihovom poštenju.
Sistematsko uhljebljivanje
Afera “Koverta” u punom jeku razotkriva kako su ministrica Adna Mesihović i njena pomoćnica Dženita Viteškić, obje iz Marjanovićeve stranke, bile glavni akteri nezakonitog zapošljavanja u Ministarstvu za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS. Telefoni su im mjesecima prisluškivani, u kancelarije su bili ubačeni prislušni uređaji, a istražitelji su došli do jasnih indicija — ljudi s lista ZNG-a sistematski su se uhljebljivali putem namještenih konkursa. Dženita Viteškić je čak unaprijed slala pitanja za konkurs stranačkoj kolegici Arijani Turković, koja je potom “čudesno” imala 100 posto tačnih odgovora.
Piše; Denijal Hadžović / Dnevni Avaz