Koliko se stranačka imenovanja vežu i uz rukovodeće pozicije u medijima, te šta to govori o nezavisnosti i slobodi medija. Koliko su mediji u BiH pod političkim pritiscima, te kako zaštiti novinarsku profesiju?
Nije neuobičajeno da mnogi, naročito oni iz svijeta politike, žele kroz medijski prostor oblikovati javnost prema sebi, političkoj partiji, i idejama koje zagovaraju. Nije neobično kada zbog boljih uslova, ali pod palicom političkog vođe, iz medija odlaze medijski radnici da bi se bavili politikom. Ovih dana spominje se ime Bakira Hadžiomerovića, i to za poziciju direktora FTV-a. Novinar, nekadašnji član SDP-a, bio je i kandidat za člana Predsjedništva BiH iz reda Bošnjaka, prema izjavama premijera Federacije BiH, ali i zamjenice državnog ministra za izbjeglice i ljudska prava, favorit je za ovu poziciju.
NERMIN NIKŠIĆ, premijer Federacije BiH
“Ja sam rekao da bih ja volio i da sam zamolio čovjeka da se javi, ne znam ni hoće li se javiti na konkurs. Da li će biti, tu odluku donosi Upravni odbor. Treba da omogućimo novinarima da rade slobodno.”
Novinarski kodeksi kažu da politika i novinarstvo ne mogu zajedno, jer politika ugrožava medijsku nezavisnost.
ANIDA SOKOL, istraživačica i urednica Mediacentra
“Novinarski kodeksi su veoma jasni, novinarska profesija nespojiva je sa radom u političkim strankama, ili u institucijama koje bi ugrozile nezavisnost medija. Novinari da bi obavljali svoj posao, da bi kritički izvještavali o npr. načelnicima, gradonačelnicima, o radu institucija, oni trebaju da budu nezavisni i da nemaju utjecaj na njihov rad.”
Podaci sa terena govore da politika sve više kontroliše medije i njihov sadržaj, ili da je sve više povezana sa medijskim radnicima.
ALEKSANDAR TRIFUNOVIĆ, urednik magazina “Buka”
“Politika i političari kontrolišu 60 posto bruto društvenog proizvoda. Znači da u toj raspodjeli, kao nezavisni novinari možete računati na nekih 40 posto, a i to je upitno. Tako da se novinari nerijetko odlučuju sa bliskost s politikom zato što im to garantuje egzistenciju. Međutim, kada politika direktno agituje i lobira za novinare koji slušaju, da oni dobivaju određene funkcije onda je to najgrublja zloupotreba politike.”
KRISTINA PERIĆ, koordinatorica Mreže nezavisnih novinarki i urednica Hercegovine
“Mi smo vidjeli da, po primjeru iz Hercegovine odakle ja dolazim, da u javnim emiterima uvijek imamo novinare jednog istog medija. U upravnim odborima javnih emitera ili na direktorskim pozicijama po mome stajalištu moraju sjediti stručne osobe, neovisni novinari, novinari koji nisu bili nikada na političkim listama, koji nisu bili bliski nikakvim politikama, koji će raditi u interesu medija u čijem Upravnom odboru sjede ili na nekim rukovodećim pozicijama.”
Podsjetimo, misija medija je da tačno, pravovremeno i objektivno informišu javnost, da budu u interesu javnosti a ne politike.