Godinama je nevladin sektor u Tuzli upozoravao Gradsko vijeće da krši vlastiti Statut, jer ne provode izbore u mjesnim zajednicama. Sada su vijećnici u Tuzli izmijenili Statut Grada i samo legalizirali ono što je dosad bilo nelegalno. Sada će tako i zvanično predsjednike mjesnih zajednica postavljati političke stranke. Kako je građanska Tuzla pala na ispitu i srušila principe demokratije?
Predsjednike mjesnih zajednica u Tuzli sada će i zvanično birati gradski vijećnici odnosno točno će se znati kojoj političkoj stranci pripada određena mjesna zajednica. Da je novim izmijenjenim Statutom Grada Tuzla, došlo do rušenja principa demokracije u građanskoj Tuzli, govori i činjenica da niti jedno protivljenje na javnoj raspravi ovakvoj izmjeni Statuta nije uzeto u obzir. Stavovi građana su potpuno zanemareni.
“Njima ne odgovara da se mi borimo za vodu, za prevoz, da našu djecu da imaju obrazovanje u blizini svojih kuća i zato su upravo usvojene ove izmjene Statuta. Da bi bili izabrani podobni, oni koji će odraditi posao onda kada su izbori, kada njima treba, a ne oni koji se bore za svoja mjesta, za prava ljudi koji su odlučili ovdje da žive”, kaže Ajdin Softić iz Mjesne zajednice Obodnica.
“Kako ćete vi u jednoj mjesnoj zajednici znati šta se dešava ako imate nekog svog političkog potrčka koji vama govori samo ono što njemu odgovara i koji samo gleda sebe u tom svemu. Ne možete vi imati dobro za zajednicu”, upozorava Senad Isaković Roko iz Mjesne zajednice Šićki Brod.
“Mislim da je ovo sramota i dokaz koliko je Tuzla od jedne najgrađanskije politike za vrijeme rata došla do politike koja, ne mogu baš reći da je malograđanska, ali koja zaista gubi svoj smisao i ono što smo mi nekada predstavljali”, napominje vijećnik u Gradskom vijeću Tuzla Omer Berbić.
Nevladin sektor u Tuzli oštro se usprotivio ovakvim rušenjima principa demokracije u gradu soli zbog čega su se obratili i OHR-u te drugim međunarodnim institucijama.
“Mi se dakle nalazimo generalno u jednoj političkoj krizi, u jednoj regionalnoj krizi koja će se sigurno reflektirati na male mjesne zajednice. Jer zapravo, onoliko koliko su male mjesne zajednice nestabilne toliko će se sva ta nestabilnost reflektirati na obične ljude u vidu dakle netransparentnosti, korupcije i svih različitih problema”, smatra predsjednik Udruge “Front slobode” Tuzla Adnan Gavranović.
A kako izgledaju posljedice političkog postavljanja povjerenika mjesnih zajednica u Tuzli koji se i ne bave suštinskim problemima mjesta? Tako da brojne mjesne zajednice u ovom gradu još uvijek nemaju vodu, kanalizaciju, trotoare, rasvjetu, nemaju odvoz smeća, a uskoro ostaju i bez gradskog prijevoza. Je li ovo Tuzli trebalo?