02.04.2025.
HomeNovostiPlanovi bez pokrića: RS nema para ni za vojsku, ni za graničare,...

Planovi bez pokrića: RS nema para ni za vojsku, ni za graničare, a dugovi dolaze na naplatu

Ako je vjerovati najavama i usvojenim zakonima, Republika Srpska bi uskoro trebala da dobije svoju vojsku, graničnu policiju, visoki sudski i tužilački savjet, izbornu komisiju i agenciju za lijekove i medicinska sredstva, ali još nije jasno kako će biti obezbijeđene pare za funkcionisanje ovih institucija.

Prazne priče

U budžetu Republike Srpske za ovu godinu nije predviđena niti jedna marka za ove ustanove, pa se s razlogom postavlja pitanje gdje će rukovodstvo RS-a pronaći novac neophodan za osnivanje i nesmetan rad svih ovih institucija. Krediti koje Republika Srpska namjerava uzeti biće potrošeni na tekuće stvari i na povećanje plata u javnom sektoru.

Delegat PDP-a u Vijeću naroda Republike Srpske Ljubiša Krunić kaže za Oslobođenje kako para za ove ustanove jednostavno nema, a neće ih, smatra on, ni biti. Niti ih ima u budžetu, niti će ih biti u rebalansu budžeta.

– To su Dodikove priče za malu djecu. On poteže ta pitanja kada se nađe u problemu. To su prazne priče iza kojih nema ničega. Kada sam bio poslanik Narodne skupštine u prošlom sazovu, svi su ti zakoni takođe bili na poslaničkim klupama. Sve je usvojeno, a nikada nije realizovano. U pitanju je zamajavanje naroda i stvaranje problema. Dodik nas vodi u totalnu izolaciju, govori Krunić.

Lider ReStarta Stefan Blagić tvrdi kako bi se za agenciju za lijekove i medicinska sredstva i graničnu policiju pare još i nekako mogle naći, ali za vojsku ama baš nikako. Republika Srpska, kaže Blagić, nema nijednu jedinu marku koju bi mogla da potroši na svoju vojsku.

– Ne vidim kako bi Republika Srpska mogla da nabavi pare za sve te ustanove. Za povećanje plata nedavno je obezbijeđen kredit od 500 miliona maraka. Kada bi se i UIO prebacio na nivo Republike Srpske, mislim da bi to bio momentalni krah ove vlasti, jer RS dobija više indirektnih poreza nego što mu po ekonomskim zakonima pripada. Bio bi daleko manji dotok novca i ova vlast ne bi potrajala jedan jedini dan. To su suludi planovi i znamo odranije da su neprovodivi, ističe Blagić.

Podsjećamo da se Vlada Republike Srpske zadužila skoro pola milijarde maraka od nepoznatog kreditora, da bi tim novcem krpila budžetske rupe i refinansirala dug. Premijer Radovan Višković odbio je da odgovori na pitanje od koga je Vlada uzela ovaj novac i koja je njegova namjena.

– Mi smo na sjednici Vlade prihvatili taj novac. U pitanju je 250 miliona evra za ovu godinu. Sve je u skladu s odlukama Narodne skupštine Republike Srpske. Rok otplate je deset godina, a kamatna stopa je pet odsto. Samo ne možete dobiti odgovor i nemojte džaba pitati ko nam je dao taj novac. Dali su nam naši prijatelji, kazao je Višković.

Međutim, Višković je prećutao da je namjena kredita finansiranje budžetskog deficita i refinansiranje dijela duga. U odluci o zaduženju se navodi i da će kredit biti isplaćen u najviše četiri tranše, a najkasnije do 22. decembra ove godine. Sa plaćanjem glavnice Republika Srpska će krenuti 21. decembra naredne godine.

Zamka duga

U Transparency Interntionalu BiH kažu da ne vide zbog čega se krije ko je investitor ako se kredit uzima pod uslovima koji nisu štetni za RS. Podsjećaju da se budžet nalazi u dosta teškoj situaciji, te da vlast svake godine ima problem da pronađe više od milijardu KM kredita za servisiranje starih dugova.

– Bilo je više upozorenja od stručne javnosti u prethodnom periodu da bi Republika Srpska ovakvim načinom nekontrolisanog zaduživanja sa jedne i povećanja potrošnje sa druge strane mogla upasti u zamku duga koji neće moći vraćati. Zbog toga se mora znati pod kakvim uslovima ulazimo u sve to, poručuju iz TIBiH.

Piše: Goran Dakić / Oslobođenje

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti