Novinarska zajednica u BiH i dalje je u šoku nakon skandaloznog člana koji se nalazio u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona FBiH koji bi, po uzoru na neke od vodećih diktatura svijeta, uveo mogućnost krivičnog gonjenja novinara i njihove osude na do tri godine zatvora.
Kao i ostale svoje skandalozne prijedloge, poput dizanja minimalca pred samu Novu godinu za 40 posto bez ikakve najave i konsultacije, i ovaj član zakona vladajuća Trojka je pokušala da proturi hinjski, tiho, bez da iko primijeti. Srećom, struka i udruženja novinara na vrijeme su uočili opasnost ovog člana i javno digli svoj glas, te je u konačnici Prijedlog povučen s dnevnog reda Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.
Mlada nada
Predlagač je bila je Lana Prlić, „mlada nada“ SDP-a BiH, koja ovu ulogu obnaša već nekih petnaestak godina. Poput većine svojih stranačkih kolega na funkciji, Prlić van politike nema nikakvog radnog iskustva. U stranku se učlanila prije punoljetstva, a kako Srba i Hrvata u strankama sa sjedištem u Sarajevu uvijek fali, vrata za budžet bila su širom otvorena. U svojoj biografiji od uspjeha ističe kako je učestvovala na seminarima.
Koristeći svoje umiljato lice, Lana Prlić, inače nećakinja ratnog zločinca Jadranka Prlića, osuđenog na 25 godina za UZP (s čim, da se razumijemo, ona nema veze), godinama se u javnom prostoru pokušavala etablirati kao velika borkinja za ljudska prava, posebno voleći držati besjede o položaju žena, toleranciji i suživotu. No, njen prijedlog zakona upravo zorno pokazuje šta se krije iza ambalaže umiljatog lica i tobožnje borkinje za ljudska prava – još jedan pokušaj Trojke da se preko državne sile obračunaju sa svima onima koje označe kao svoje neprijatelje.
Drakonskim dizanjem minimalne plaće i prijetnji inspekcijama već je započet rat protiv poslovne zajednice u ovoj zemlji, a sada bi i na red trebali doći i mediji koji bi se usudili kritički progovoriti o ovom radu vlasti u FBiH.
Perfidne namjere
Podsjetimo, neuspješni pokušaj već su imali u Kantonu Sarajevu sa zakonom koji bi MUP-u KS na čelo s NiP-ovim Admirom Katicom dao ovlasti da sankcionira „govor mržnje“ na internetu. I ovaj prijedlog je povučen nakon pritiska novinara.
No, intencije ove vlasti su jasne, a to je davanje sebi moći u ruke za obračun s kritičarima. Nervoza i želja za represijom će, vjerovatno, postajati sve veći kako se budu raspakivale Sky prepiske, infrastrukturni projekti koji su proglašeni javnim tajnama i najavljene akvizicije državnih kompanija.
A uvijek je lako naći neku podobnu Lanu za obavljanje prljavog posla. Stoga, nadasve nebulozno zvuči njeno opravdanje da je skandalozni zakon, zapravo, trebao biti u službi zaštite zlostavljanih žena.
– Sugestije koje sam uputila sa UNFPA su se odnosile na zaštitu žena i imale intenciju spriječiti osvetničku pornografiju, a ne uvesti cenzuru u javni prostor – kazala je ona.
Lana, slatka si, ali nismo sisali vesla.
Ni SDA to nije radila
Iako su tokom vladavine SDA novinari i mediji bili izloženi raznim vrstama pritisaka i napada, pri čemu je najeklatantniji primjer bio korištenje botovskih brigada za prijetnje i uvrede prema novinarima, čak ni njima nije palo na pamet pokušavati direktno koristiti silu zakona za cenzuru i obračun s novinarima.