Vijest glasi da je udruženje „Žena – žrtva rata“ podnijelo krivičnu prijavu protiv Dejana Furtule, ekološkog aktiviste iz Višegrada zbog veličanja ratnog zločinca Ratka Mladića.
Furtula je, povodom nedavnog obilježavanja neustavnog dana Republike Srpske na mostu Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, objavio video na svom Facebook profilu, u kojem je istaknuta zastava sa likom presuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića uz natpis „Heroj“ i prateću pjesmu koja ga veliča.
end of list
I, prije nego što se začudite, prije nego što se zapitate kako to ekološki aktivista veliča ratne zločince, još malo strpljenja.
Je li spaljivanje djece ‘visina zadatka’?
U opisu objave na Facebooku Furtula je sav sretan naveo: „Braća ponovo na visini zadatka! Delije Višegrad! Srećan Dan Republike Srpske, od Trebinja do Banjaluke!“
Treba napomenuti da su te iste „Delije“ u Beogradu na košarkaškoj utakmici Eurolige skandirale VRS-u, držeći u rukama amblem iste te vojske i pozdravljajući neustavni dan RS-a.
Onda se postavlja logično pitanje: šta je to eko-aktivisti Furtuli „visina zadatka“? Jesu li to višegradske žive lomače u kojima je u dva dana, u ljeto 1992. spaljeno gotovo 150 bošnjačkih civila, od kojih je najmlađa beba imala samo dva dana?
Slična ubistva civila spaljivanjem su zabilježena na još desetak drugih lokacija na području Višegrada.
Za zločine u Višegradu je Haški tribunal osudio Milana Lukića na doživotnu kaznu zatvora, Sredoja Lukića na 27 godina, a Mitra Vasiljevića na 15 godina zatvora.
Kome ni ovo nije dovoljno, podsjetiću i da je kao rezultat monstruoznih zločina koje su počinili pripadnici raznih formacija Vojske Republike Srpske, Višegrad postao poznat kao grad ženoubica i djecoubica. Da li se na ovo referiše eko-aktivista Furtula, pominjući „visinu zadatka“ uz Mladićevu sliku?
Ili zaziva buduća klanja, silovanja, masovna ubistva, spaljivanja i protjerivanja?
Krivična prijava
Zato udruženje „Žena – žrtva rata“ u prijavi s pravom ističe da je ovakvim činom Dejana Furtule prekršen član 145/a Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, koji se odnosi na izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti te veličanje presuđenih ratnih zločinaca.
A sam most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, gdje je snimljen sporni Facebook video, sušti je simbol mjesta na kojem su tokom rata počinjeni zločini nad Bošnjacima.
Kao dokaz krivične prijave priložen je sporni video i sadržaj objavljen na Furtulinom Facebook profilu. Predsjednica udruženja Bakira Hasečić pozvala je nadležne institucije da hitno reaguju i pokrenu odgovarajuće postupke.
Furtula je inače, podsjećam, poznati ekološki aktivista i predsjednik Udruženja građana Eko Centar Višegrad.
Sad na samu stvar.
Od Levijatana do New Age četnika
Svi oni koji iole bolje poznaju model ponašanja društvenih mreža, ali i tzv. online aktivizam (namjerno pišem tzv. jer se razlikuje od stvarnog aktivizma) odlično znaju kako su se silni desničarski, pa i neonacistički pokreti uspješno skrili iza ekološkog aktivizma ili zaštite životinja, ne bi li pridobili, prije svega, emotivne simpatije što šire baze, a suštinski su ojačali svoj rad.
Sjetimo se, možda najpoznatijih – grupe Levijatan, koja je postala popularna 2017. godine, kada su njeni tetovirani, ćelavi članovi počeli da zaokupljuju pažnju srpskih medija svojim video snimcima „prevaspitavanja“. Suštinski, oni su snimali premlaćivanja svih onih koji su interno optuženi za „maltretiranje životinja“.
Sa nekog teorijskog nivoa, Levijatan bi se najbolje mogao opisati kao ukrštanje britanskog fašističkog Nacionalnog fronta i američke grupe za prava životinja „People For The Ethical Treatment of Animals“ (PETA), koja je poznata po svojim provokativnim medijskim kampanjama.
„Levijatan nije samo pokret, to je ideja sa kojom živiš 24 sata dnevno“, rekao je prije tri godine za RSE Pavle Bihali, 40-godišnji osnivač i lice grupe, zavalivši se u sivu fotelju u prostranoj kancelariji Pokreta Levijatan u centru Beograda.
Na zidu iznad njega je nacrtan šablon osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, odmah pored oznake na kojoj piše „Smrt svima osim psima!“
Sjetimo se i novembra 2021. kada su desetine udruženja i nevladinih organizacija u Srbiji prosvjedovali protiv murala ratnom zločincu Ratku Mladiću u centru Beograda.
I gle čuda, na Cvetnom trgu su se u isto vrijeme okupili i pripadnici famoznog Levijatana.
„Tu smo jer branimo Ratka Mladića“, rekao je za DW jedan pripadnik te desničarske organizacije. Dok su govore u beogradskoj Njegoševoj ulici držali reditelj Stevan Filipović, novinar Rade Radovanović, Aida Ćorović i Jelena Jaćimović, pripadnici Levijatana uzvikivali su „Ratko Mladić“ i učesnike skupa nazivali „ustašama“.
Tako je valjda svima bilo jasno da su borci za prava kuca i maca zapravo neonacisti koji ljube lik i djelo zločinca Mladića.
Jednako kao što, tri godine kasnije, Dejan Furtula u „ekološkom izdanju“ zapravo suštinski stoji na idejama i ideologiji tog istog zločinca Ratka Mladića.
Možda još suptilnije djeluju četničke trol-grupe koje se navodno u šali bave dehumanizacijom svakog onog ko je protiv radikalnog četničkog desničarenja u Srbiji.
Gotovo svima je poznat slučaj famozne tuče Nju ejdž četnika i Eko četnika iz septembra 2021.
Naime, kako prenosi Deutsche Welle, na izložbi „Avenija mimova”, organizovanoj u okviru Evropske prijestonice kulture Novi Sad 2022, potukle su se dvije grupe „četnika“ – Nju ejdž četnici i Eko četnici.
Istina je da su se potukla dvojica ljudi koji pripadaju tim internetskim grupama, a na YouTubeu se pojavio i snimak dijela koškanja.
No, brojni portali u Srbiji prenijeli su potom „saopštenje“ Nju ejdž četnika, u kojem se kaže da sukob nije bio ideološki, nego ekološki. Naime, oni se, tobože, zalažu za ekonomsku nezavisnost i sopstvenu proizvodnju struje iz termoelektrana i nuklearki, a Eko četnici bi samo obnovljive izvore energije.
Stvar mnogo opasnija od trolovanja
U rječniku interneta to cijelo saopštenje zove se „trolovanjem” – podmetanjem naoko ozbiljnog teksta, koji je zapravo sprdnja. Kada se sa interneta izađe u svijet klasičnih medija i javnost koja nije upućena u internetsku kulturu, dobije se zbrka.
Ali stvar je mnogo opasnija od trolovanja i puke internetske zabave.
Kako za DW kaže izvor upućen u ovu temu i internetsku kulturu, Nju ejdž četnici itekako imaju ideološku potku i cilj im je da se „čuje glas nacionalno osviješćene omladine“. Bore se na internetu protiv onoga što smatraju da je dominantna priča današnjice – globalizam, neoliberalizam, socijalizam, komunizam, zapadnjačke vrijednosti, sve što već decenijama, tobože, prijeti srpskom nacionalnom biću.
„Ova ‘borba’ na internetu se svodi na prozivke u statusima i tvitovima, mimovanje, trolovanje, što sve može lako da eskalira u cyber bullying, samo kada se nađe dovoljno zapaljiv povod, a to se lako događa. Povod, recimo, može da bude tvit, kolumna ili prosto ličnost nekoga koga smatraju drugosrbijancem, odnosno prije svega promoterom liberalnih vrijednosti”, kaže naš izvor. „Ipak, ne prelaze granicu hajke na društvenim mrežama, jer više od toga bi moglo da bude zakonski kažnjivo, a toga se dobro paze.”
Onda se vrlo lako može desiti – očekivano je čak – da ova i ovakve kolumne budu, zapravo, pogonsko gorivo i poziv na digitalni linč.
Poznati novosadski radio-voditelj Daško Milinović postao je meta i na ulici. U aprilu 2021. su ga dvojica mladića u Novom Sadu prvo poprskala suzavcem, a potom napala šipkama. Milinović za DW kaže da to nisu bili Nju ejdž četnici, ali da je zabrinut jer online nasilje može da pređe u fizičko.
„Oni se uklapaju u ovaj globalni trend trolovanja i desničarskih sadista, online siledžija. To su likovi kod kojih je sve kao zezanje i ha-ha, a u stvari je sve neonacizam – fore su im sve zlikovačke i sadističke, a uz to se šalju prave neonacističke poruke i likovi koji stoje iza toga su neonacisti“, kaže Milinović i dodaje da je riječ o veoma mladim ljudima.
Otvoriti četvere oči
Kako vidimo, perverzni online pokreti koji su zloupotrebljavali pažnju „sjedeće“ publike ispred računara počeli su se izlivati u stvarnost.
Mnogi ideološki desničari, otvoreni ljubitelji ratnih zločinaca i četničke ideologije su u kabanicama ekoloških aktivista izašli u javnost i počeli pridobijati simpatije naivnih ljudi, dok su itekako radili „za svoju stvar“. A „njihova stvar“ je uvijek ista – stvaranje srpskog sveta ovdje i sada.
I zato, prije nego što stisnete like ili pošaljete srce, prije nego što se počnete diviti nečijem „aktivizmu“ i „plemenitim idejama“, dobro pogledajte ideološku sliku takve osobe.
Da se ne iznenadite što slavi ratne zločince u Višegradu, gradu ratnih zločina, poput Dejana Furtule, vajnog ekološkog aktiviste.
Piše: Dragan Bursać / AJB