Najnovije sankcije političarima u bh. entitetu RS i osobama od povjerenja Milorada Dodika za „Slobodnu Bosnu“ komentirao je politolog Davor Gjenero.
-Bosna i Hercegovina pamti kraj mandata Visokog predstavnika međunarodne zajednice Valentina Inzka, austrijskog diplomata i lidera slovenske manjinske zajednice u austrijskoj Koruškoj, koji se od marta 2009, kad je počeo njegov mandat u BiH, pa do desetak dana prije isteka mandata u julu 2021, nije koristio Bonskim ovlastima, ali je te ovlasti iskoristio na samom kraju mandata da bi nametnuo promjene u Kazneni zakon BiH, koje se odnose na zabranu negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca.
Oduševljenje Inzkom u krugovima onih koji drže do suvereniteta BiH i njene održivosti bilo je veliko, velik dio međunarodne zajednice čvrsto je podržao Inzkovu odluku i mnogi su se nadali da će ona biti dobar uvod za novi odnos prema suočavanju s prošlošću.
Slično onome što je uradio Inzko, događa se i u zadnjim danima mandata administracije američkog predsjednika Bidena. U ponedjeljak na dužnost stupa Donald Trump, sada kao 47. predsjednik SAD-a, a na samom kraju mandata „cure” dobre odluke Bidenove administracije. Jedna je ona koja nastoji „istjerati na čistac” režim Aleksandra Vučića u Beogradu, uključivanjem NIS-a u paket sankcija protiv ruskih naftnih kompanija, a na samom kraju mandata širi se i lista sankcioniranih osoba u režimu Milorada Dodika u BiH.
Kad se na toj listi nađu s jedne strane predsjednik „enitetske akademije”, a s druge predsjednik entitetskog ustavnog suda, jasno je da se definicija Dodikova entiteta kao svojevrsne „outlow paradržave”, paradržave onkraj zakona, samo zaoštrava.
Već ionako je najveći dio političke elite tog entiteta proskribiran američkim sankcijama, koje znače potpunu izolaciju tih institucija u cijelom civiliziranom svijetu. Svima je jasno da je proširena lista sankcija nešto što će ostati dio pravne baštine i u 47. američkoj administraciji, i da one neće biti tek tako ukinute, iako Dodik sokoli svoje sljedbenike kako bi se upravo to moglo dogoditi.
Upravo kao i odluka Visokog predstavnika Inzka, mjere što ih donosi administracija SAD na odlasku dobre su, ali za preokret, za stvarno rješavanje problema u BiH potrebno je znatno više – sustavno dosljedno provođenje i kažnjavanje svih koji sudjeluju u izigravanju tih mjera, uključujući i Srbiju, koja nastavlja posredno financirati manji BiH entitet i tako sprečava da se Dodik i sljedbenici suoče s neizbježnim – s ekonomskim i političkim bankrotom i likvidacijom paradržavnog projekta, kazao je Gjenero.
Slobodna Bosna