Dvije termoelektrane su pred gašenjem, Vlada Republike Srpske će umjesto RiTE Ugljevik plaćati dug Slovencima, a struja će zbog svega toga biti skuplja. Tako se u tri koraka može objasniti više nego genijalna odluka nadležnih institucija u RS-u da ponovo povećaju cijenu električne energije.
TRI TARIFE
Generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović rekao je da će računi za struju od Nove godine za građane koji troše 100 kilovat-časova biti uvećani za 1,5 KM, za one koji troše 300 kilovat-časova 3,5, a za potrošače 600 kilovat-časova oko devet maraka.
Petrović je istakao da nema razloga za brigu zbog najavljenog povećanja cijene električne energije, dodajući da potrošači koji troše najmanje neće ni osjetiti poskupljenje. On je podsjetio da u Republici Srpskoj postoje tri tarifne grupe – prvu čine potrošači do 500 kilovat-časova, drugu od 500 do 1.500 i treću oni iznad 1.500 kilovat-časova.
– Oni koji troše najmanje imaju najpovoljniji status, jer ta energija dolazi iz hidroelektrana i to je najpovoljnija energija. Potrošači iz druge grupe troše energiju iz termoelektrana, koja je mnogo skuplja, a treća grupa uvoznu. Kad nedostaje energije iz hidro i termoelektrana u sistemu, onda morate da kupujete, odnosno uvozite, pa su cijene samim tim u trećoj grupi veće, rekao je Petrović.
On je istakao da 80 odsto stanovništva RS-a troši do 350 kilovat-časova, samo tri odsto više od 1.500, a ostali pripadaju drugoj grupi. Poručio je da Republika Srpska i dalje ima najnižu cijenu električne energije u regionu.
– Cijena naše energije će biti 77 KM u prosjeku, a u EP-u HZHB-a je 48 evra, u Crnoj Gori 50 evra, dok u Srbiji postoje tri grupe, ali je njihov prosjek daleko veći od našeg. Vlada Republike Srpske teži da zadrži povoljne cijene električne energije za domaćinstva i da privreda RS-a i dalje ima najpovoljnije cijene u regionu. Vlada je prihvatila naš prijedlog za korekciju cijena za privredu Republike Srpske, a i dalje smo najpovoljniji, rekao je Petrović.
Za to vrijeme dvije termoelektrane – u Ugljeviku i u Gacku – nalaze se pred kolapsom. Predsjednici sindikata radnika RiTE Gacko i RiTE Ugljevik sastali su se sa predsjednikom Vlade Radovanom Viškovićem. Sindikalci su nezadovoljni reakcijom Vlade koja, kako kažu, ni ovaj put nije izrazila zainteresovanost za sistemsko rješavanje problema.
– Nismo dogovorili nikakve konkretne naredne korake, niti kakva rješenja. Ono što će sindikat u narednom periodu morati da radi jeste da vrši dodatni pritisak u javnosti, ali i da preduzme neke radikalne korake kako bi se stalo ukraj nedomaćinskom poslovanju i urušavanju ova dva giganta, rekao je predsjednik Sindikata radnika RiTE Gacko Željko Tepavčević.
Stanje je alarmantno i u RiTE Ugljevik, preduzeću koje se nalazi u nezavidnom položaju. Predsjednik Sindikata Boban Benović kaže da ovo preduzeće ima dva velika problema.
– Prvi problem je dug prema Elektrogospodarstvu Slovenije, a drugi koncesiono polje Istok 2. Dobili smo obećanja od premijera Viškovića da će dug prema EGS-u snositi Vlada zajedno sa upravom matičnog preduzeća. Nastojimo da vratimo koncesiju na prostor Istok 2, jer nam je to neophodno za dalji rad našeg bloka, rekao je Benović.
ISPLATA SLOVENCIMA
Višković kaže da ga zabrinjava što je rukovodstvo ovog preduzeća dovelo termoelektranu u situaciju da nema uglja. Vlada Republike Srpske prihvatila je da plaća deset miliona evra godišnje u narednih sedam godina, plus jednu trećinu električne energije na osnovu odluke arbitražnog spora iz Beograda koji su pokrenuli Slovenci u RiTE Ugljevik, kako bi na neki način skinuli balast ovom rudniku i Elektroprivredi Republike Srpske.
– U 2025. godini u RS-u će doći do povećanja cijene električne energije koju donosi Regulatorna komisija za električnu energiju Republike Srpske. Vlada u funkciji Skupštine akcionara, kao vlasnik ERS-a, daje određene smjernice po kojima cijena električne energije ne smije biti veća za privredu i domaćinstva u odnosu na Federaciju BiH, istakao je Višković.
Piše: Goran Dakić / Oslobođenje