U prostorijama Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) održana je konferencija za medije na kojoj je, između ostalog, govoreno finansijskom poslovanju KCUS-a te je saopćeno da je ostvaren minus u iznosu od šest miliona KM za devet mjeseci ove godine.
Prisutnima se obratila v.d. generalne direktorice KCUS-a Hajrija Maksić, koja je predstavila izvještaj o aktivnostima KCUS-a.
U prethodnom periodu je, kaže, imala nekoliko strateških ciljeva. Jedan od njih su kadrovi, a drugi edukacije te uvođenje novih procedura.
Na početku je predstavila strukturu uposlenika te navela koliko u KCUS-u radi medicinskog, a koliko nemedicinskog kadra.
Nova zapošljavanja
Naglasila je da je KCUS učestvovao u programu zapošljavanje sa Službom za zapošljavanje te će 34 doktora medicine biti usposlena na godinu dana.
“Sa biroa na godinu dana primili smo 20 medicinskih sestara, 10 spremačica, sedam profila drugih nemedicinskih radnika”, kazala je.
Dodala je da najveći problem KCUS ima sa srednjim medicinskim kadrom.
Kaže da u toku 24 sata u KCUSU bude pregledano više od 4.000 pacijenata. Broj usluga za 24 sata iznosi 2.806, od čega 600 usluga otpada na vađenje krvi.
Govoreći o nedostatku citostatika, kaže da trenutno nedostaje šest citostatika u ovoj zdravstvenoj ustanovi, a ima ih ukupno 80.
Govorila je i o novim tehnikama koje su uvedene u ovoj zdravstvenoj ustanovi, a sve su, dodaje, navedene na web stranici KCUS-a.
Program transplantacija predstavlja strateški cilj KCUS-a, a u proteklom periodu je realizovano 16 transplantacija.
U planu je rad na transplantaciji pluća i jetre te su prvi koraci ka tome poduzeti.
Program specijalizacija
V.d. direktora Discipline za nauku i nastavu Sanko Pandur govorio je o programu specijalizacija za koje je istakao da moraju biti planirana aktivnost.
KCUS će u narednom periodu morati naći veliki broj specijalizanata kako bi nadoktadio broj doktora koji odlaze u penziju.
Rekao je da se aktivno na KCUS-u školuju 702 specijalizanta.
Istakao je da je potpisan ugovor s UNSA-om, ali i Stomatološkim fakultetom o vraćanju prakse na KCUS.
Predstavljeni su podaci o organizovanju seminara i predavanja kako bi se dodatno edukovali uposlenici.
Kazao je da su naručena 54 nova udžbenika na engleskom jeziku, te da umjesto jedne KCUS sada ima tri baze podataka.
“S mrtve tačke je pokrenuta i biomedicinski potpomognuta oplodnja”, istakao je Pandur.
Finansijski izvještaj
V.d. direktora Stručne nemedicinske discipline Amir Mavraković govorio je o finansijskom poslovanju.
Rekao je da je KCUS za devet mjeseci ostvario gubitak u iznosu od šest miliona KM.
“Uzrok jeste da su naše organizacione jedinice potrošile više od dva miliona na materijalne troškove. Dodatno nas je opteretilo povećanje satnice i za uslove rada dajemo više od dva miliona za devet mjeseci. Bili smo prinuđeni imati isplate za prekovremeni rad”, rekao je Mavraković.
Apelovao je na nadležne da olakšaju KCUS-u prijem novog kadra.
Ističe da od Zavoda traže da poveća učešće u finansiranju sa 83 posto na 90 posto.
Kaže da su informisali UO da će KCUS 2024. godinu završiti u minusu. Naglašava da KCUS nema neizmirenih obaveza.
“Tužbe radnika su na 31.12.2023. iznosile dva miliona KM, a zaprimili smo i dodatne tužbe koje iznose 1,1 milion KM”, navodi.
Novi UO
O finansijskom poslovanju KCUS-a govorio je i član Upravnog odbora KCUS-a Dragan Stevanović.
Naveo je da je nakon godinu dana Federalno ministarstvo zdravstva raspisalo poziv za imenovanje stalnih članova UO, jer sadašnji UO funkcioniše u privremenom sastavu.
Govorio je o izjavama predstavnika Sindikata u zdravstvu i da mu je jasno da se trebaju boriti za prava radnika, ali i da se menadžment KCUS-a bori za prava pacijenata pa i naukom.
“Imali smo zahtjeva da namjenska sredstva od 52 miliona KM utrošimo za jednokratne materijalne pomoći, što bi nas došlo 10 miliona KM. To nije zakonski, namjenska sredstva su namjenska. Menadžment to ne može prihvatiti”, rekao je Stevanović.
Od sindikata očekuju partnerski odnos po tom pitanju. Sretni su, kaže, jer je sindikat “pustio glas”, jer se s njima treba razgovarati.
Napomenuo je da takav odnos sindikat nije imao za vrijeme mandata prethodne direktorice Sebije Izetbegović.
“Sindikat mora biti objektivan i ne rezati granu na kojoj sjedi”, naglasio je.
O upravljačkim pitanjima je govorio predsjednik UO KCUS-a Benjamin Kulovac. rekao je da će 15 miliona KM biti preusmjereno za kupovinu neophodne medicinske opreme.
KCUS najviše opterećuju javne nabavke, jer zbog žalbi dolazi do zastoja u nabavkama lijekova ili opreme.
Pozvao je sve one koji smatraju da se na KCUS-u dešavaju nelegalne radnje da iste prijave Tužilaštvu.