Na izborima prije šest godina DNS je osvojio oko 100.000 glasova i ta je partija bila druga po snazi u vladajućoj koaliciji Republike Srpske. Danas jedva da će imati po kojeg odbornika i to ne u svim lokalnim zajednicama u manjem bh. entitetu.
Sličan poraz kakav je sada pretrpio Nenad Nešić, nekoliko godina ranije pretrpio je njegov prethodnik na funkciji ministra sigurnosti BiH, Fahrudin Radončić, osnivač SBB-a. Radončićeva partija bila je nekada četvrta po snazi u Federaciji BiH, no na lokalnim i općim izborima 2016. i 2018. godine pretrpjela je jedan od najtežih poraza na političkoj sceni ikada. Danas te partije nema ni u tragovima.
Mediji u manjem bh. entitetu pišu da je DNS, poput SBB-a, potpuno izbrisan iz nekih od najvećih gradova RS poput Banja Luke gdje po preliminarnim podacima CIK neće imati ni jednog odbornika u Gradskoj skupštini, ali ni u Prijedoru gradu koji je bio bastion ove stranke.
Ne samo što je stranka nastala u Prijedoru, već su godinama u tom gradu imali i svog gradonačelnika, Marka Pavića, koji osnovao DNS, i bio Dodikov dugogodišnji partner u vlasti.
Danas, kako pokazuju podaci CIK nakon prebrojanih 99,22 posto glasova ova stranka je izbrisana i iz Prijedora jer nije uspjela da pređe cenzus i neće imati odbornika u lokalnom parlamentu.
DNS Nenada Nešića neće imati svoje predstavnike ni u Bijeljini, najvećem gradu Semberije, gdje je ova stranka, takođe, ostala ispod cenzusa.
Nakon obrađenih 100 posto biračkih mjesta u Bijeljini, DNS je osvojio 1.409 glasova ili 2,55 posto.
Ova stranka svoje predstavnike neće imati ni u lokalnim parlamentima u Novom Gradu, Laktašima, Vukosavlju, Modriči, Pelagićevu, Mrkonjić Gradu, Kotor Varošu, Tesliću, Vlasenici, Istočni stari grad, Kostajnici, Kozarskoj Dubici i Loparama…
Zanimljivo je da je DNS u Loparama osvojio tek 3 glasa, a u Kozarskoj Dubici 4.
Kao što je već poznato, sunovrat stranke počeo je nakon parlamentarnih izbora 2018. godine, kada je dobila podršku 98.951 birača i osvojila čak 12 mandata u NSRS.
Time je DNS, na čijem čelu se nalazio Marko Pavić, bio druga stranka po snazi u vlasti, nakon SNSD.
Nekoliko mjeseci kasnije dolazi do velikih nesuglasica u najužem rukovodstvu DNS nakon čega stranku napušta nekoliko poslanika, među kojima je i Nedeljko Čubrilović, koji osnivaju stranku DEMOS.
U narednih nekoliko mjeseci stranku je napustio veliki broj članova, a godinu dana kasnije Pavić se povlači sa čela DNS i palicu pruzima Nenad Nešić.
Pred izbore 2020. godine, DNS su pogodile nove nesuglasice. Petnaest dana prije izlaska na birališta, Nešić je najavio da DNS izlazi iz vladajuće koalicije u RS i BiH, piše portal SrpskaInfo.
Sa ulaskom DNS u opoziciju nije se složio Darko Banjac, tadašnji predsjednik poslaničkog Kluba DNS i generalni sekretar stranke, koji je podnio ostavku na te funkcije.
Klub je onda napustio i Milan Radović, pa Diko Cvijetinović, čime je DNS za dvije godine sa 12 pao na pet narodnih poslanika.
Dvije sedmice nakon izlaska iz DNS, Darko Banjac osniva Narodnu partiju Srpske (NPS).
Time je DNS na izbore 2022. godine izašao podijeljen na čak tri partije. Stranka je osvojila samo 28.502 glasa i nisu imali ni jedan direktan mandat u Narodnoj skupštini RS, već su dobili 4 poslanika i to preko kompenzacijske liste.
Iako je DNS nakon toga ponovo postao dio vladajuće koalicije u RS, to nije pomoglo stranci da sačuva poslanike, pa su je još 2 parlamentarca napustila.
DNS tako danas u NSRS ima samo 2 poslanika, dok u brojnim lokalnim zajednicama neće imati ni jednog svog odbornika.
Time je za 6 godina, druga po snazi stranka u vladajućoj koaliciji u RS-u, pala do neprepoznatljivosti.
UKLETO MINISTARSTVO?
Zanimljivo je da su i ostali Nešićevi i Radončićevi prethodnici na pozicijama ministara sigurnosti, doslovno nestali sa političke scene. U posljednjih desetak godina, pored Nešića i Radončića, ove pozicije su obavljali Sadik Ahmetović, Dragan Mektić i Selmo Cikotić. Nijedan od njih više ništa važno ne predstavljaju u političkom životu BiH.