Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila je javnozdravstvenu hitnu međunarodnu zabrinutost (PHEIC), najviši stepen upozorenja, zbog nove varijante virusne bolesti mpox u Africi.
Ranije ove sedmice, Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti objavili su da su izbijanja boginja javnozdravstvena hitnost, s više od 500 smrtnih slučajeva, te su pozvali međunarodnu pomoć da se zaustavi širenje virusa.
– Ovo je nešto što bi nas sve trebalo zabrinuti… Mogućnost daljnjeg širenja unutar Afrike i izvan nje je vrlo zabrinjavajuća – rekao je glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Gebrejsus (Ghebreyesus).
Afrički CDC je ranije rekao da su boginje, poznate i kao majmunske boginje, ove godine otkrivene u 13 zemalja, a više od 96 posto svih slučajeva i smrtnih slučajeva je u Kongu.
Slučajevi su porasli za 160 posto, a smrtni slučajevi za 19 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Do sada je bilo više od 14.000 slučajeva, a 524 osobe su umrle.
– Sada smo u situaciji u kojoj mpox predstavlja rizik za mnogo više susjeda u i oko središnje Afrike – rekao je Salim Abdool Karim, južnoafrički stručnjak za zarazne bolesti koji predsjeda Afričkom skupinom za hitne slučajeve CDC-a.
Rekao je da se čini da nova verzija boginja koja se širi iz Konga ima stopu smrtnosti od oko 3-4 posto, prenio je AP.
Ovaj virus se može širiti kroz bliske međuljudske kontakte i najčešće se manifestuje blagim simptomima, ali u rijetkim slučajevima infekcija može biti smrtonosna sa simptomima sličnim gripu i gnojnim lezijama na tijelu.
Proglašenje epidemije i vanredne situacije u oblasti javnog zdravlja od međunarodnog značaja može ubrzati istraživanje, finansiranje i međunarodne mjere institucija javnog zdravlja i njihovu saradnju u suzbijanje bolesti.