Dok kompanije iz RS koje su se našle na udaru američkih sankcija pokušavaju da sačuvaju poslovanje i stotine radnih mjesta, ima i onih koji rado sarađuju sa američkom administracijom.
Tako se 30 kompanija iz BiH odazvalo pozivu Američke trgovačka komore i u američkoj ambasadi u Sarajevu potpisalo dokument o Principima poslovnog integriteta. Navodno se radi o etičkom i transparentnom poslovanju, piše ATV Banja Luka.
“Međutim, ono što zabrinjava jeste da su se kompanije praktično obavezale Washingtonu da će igrati po njihovim pravilima, jer dolazimo do najvažnijeg dijela, a to je da će odbiti saradnju sa sankcionisanim firmama i kompanijama”, prenosi režimska televizija ATV.
“1. Kompanije će učiniti sve napore da poštuju zakone BiH i izbjegavat će svjesno pomaganje bilo kojoj trećoj strani u kršenju bilo kojeg zakona BiH.
2. Kompanije će se truditi da ispunjavaju svoje ugovorne obaveze.
3. Kompanije će poštovati zakone o poštenoj konkurenciji.
4. Kompanije će tretirati druge partnere s poštenjem, poštovanjem i dobrim namjerama.
5. Kompanije neće sarađivati s osobama i kompanijama koje su na listama sankcionisanih osoba (OFAC, EU Sanctions map, UN list)”, saopšteno je iz Američke trgovačke komore.
Među potpisnicama američkog dokumenta našle su se i kompanije iz Republike Srpske. Jedna od njih je i Lanaco, kompanija iz IT sektora.
Čini se da su odlučili igrati po američkim pravilima baš kada je najveća konkurentska kompanija Prointer ITSS, iz Infiniti grupe, pod američkim sankcijama.
“Meni je prosto nevjerovatno da postoje kompanije iz RS koje na takav način daju doprinos ugrožavanju ovolikog broja radnih mjesta, ovolikog broja kompanija a vidjeli smo da se to tiče čak funkcionisanja određenih državnih institucija”, rekao je Bojan Vujić, predsjednik uprave Infinity International grupe.
Zašto su se odlučili na ovakav potez, da li podržavaju sankcije Infinity grupi i šta misle o sankcijama i američkom uplitanju – odgovore na ova pitanja tek bismo trebali da dobijemo.
“Poštovani, hvala Vam na upitu. S obzirom da je kraj radne sedmice poslaćemo Vam odgovor u najskorijem mogućem roku, a to je ponedjeljak, odnosno prvi radni dan naredne sedmice”, saopćeno je iz Lanaca.
A sa američkim principima upoznato je oko 6.500 zaposlenih iz pratećih. Time se kažu stvara osnova za transparentno i odgovorno poslovanje, mada sve to više liči na pojačavanje američkog pritiska na cjelokupnu privrednu zajednicu.