28.11.2024.
HomeNovostiSvaki mjesec u RS-u novo zaduženje: Para za plate nema, ali...

Svaki mjesec u RS-u novo zaduženje: Para za plate nema, ali za Baju Malog Knindžu i te kako ima

Svaki mjesec novo zaduženje. Tako bi u najkraćem mogao da se opiše finansijski život Republike Srpske koja ne stiže uhvatiti vazduh kada je zaduživanje u pitanju. U pripremi je 61. emisija obveznica kojom će budžet i građani biti zaduženi za novih 35 miliona marka. Odluku je Vlada donijela na posljednjoj sjednici.

STIGLA JE DEPEŠA

Vlada Srpske planira da se zaduži na pet godina po stopi od 6,1 odsto na godišnjem nivou. Glavnica će se isplaćivati godišnje u pet jednakih rata, a kamata će se računati na neotplaćeni dio glavnice i isplaćivaće se jednom godišnje. Podsjećamo, Vlada Srpske se za manje od mjesec preko berze zadužila 321 milion maraka, najviše kroz emisiju vrijednu 210 miliona, sa kojom je pokrila rupu nastalu plaćanjem obaveza prema bečkoj berzi.

Republika Srpska se tokom 2022. godine zadužila petnaest puta za 195,6 miliona eura preko Banjalučke berze

Srpska je do sada emitovala ukupno 60 emisija dugoročnih obveznica kojim se zadužila za 2,5 milijardi maraka. Takođe, deset emisija je emitovano za izmirenje obaveza po osnovu stare devizne štednje, dvije za izmirenje obaveza prema dobavljačima, jedna za plaćanje obaveza po izvršnim sudskim odlukama, a šesnaest za obaveze po osnovu ratne štete. Sveukupno, njihov iznos je nešto veći od milijardu maraka.

S obzirom na to da su prošlog mjeseca radnicima u prosvjeti i pravosuđu kasnile plate, s pravom se može postaviti pitanje da li Srpska ide u novo zaduženje da bi mogla da servisira tekuće obaveze. Ako para za plate možda i nema, za koncerte kojima se budi “pleme zaspalo” i te kako ima, pa je tako u nedjelju na banjolučkom Trgu Krajine održan koncert “Živjeće Srpska, svoja na svome” na kojem su nastupili Baja Mali Knindža, Jandrino jato, Vera Matović, Goci bend…

– Što budala i fukara može da smisli, to ne može niko. Baja Mali Knindža je naše dno dna i na taj koncert su mnogi zaposleni u javnim ustanovama morali da idu. Stigla im je depeša i tako im je naređeno. Što se zaduživanja tiče, jasno je da je to potpuno suluda i neodgovorna politika. Ona se svodi na drečanje, zaduživanje i gubljenje svih resursa, kazala je za Oslobođenje ekonomista Svetlana Cenić.

image

Predsjednik RS-a na koncertu: Pjesma nas je održala…

Republika Srpska se tokom 2022. godine zadužila petnaest puta za 195,6 miliona evra preko Banjalučke berze. Federacija BiH se u istom periodu zadužila pet puta za 33,7 miliona evra preko Sarajevske berze. Nakon što je Evropska centralna banka povećala kamate za 2,5 posto u 2022, troškovi zaduživanja entiteta na berzama su povećani skoro trostruko u odnosu na godinu ranije. Dekan Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo navodi kako potrošnja bez štednje i pristigli dugovi tjeraju RS da se više zadužuje.

JEDINA OPCIJA

Što se zaduživanja tiče, jasno je da je to potpuno suluda i neodgovorna politika, ističe ekonomista Svetlana Cenić

– Očigledno je da se to zaduživanje na inostranom tržištu ne ostvaruje željenom dinamikom ili se ne može nikako ostvariti, tako da je jedina opcija postala domaće tržište i eventualno građani. Vidimo da se sve češće govori o nacionalnim obveznicama, ističe Đogo.

Piše: Goran Dakić / Oslobođenje

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti