Prema podacima Udruženja aerodroma, štrajkom u Njemačkoj danas bi moglo biti pogođeno 380.000 putnika, a očekuje se da će saobraćaj biti poremećen i do sredine sedmice.
Predstavnik Njemačke željeznice (DB) pozvao je putnike da odgode putovanja ako je to moguće ili da ih premjeste.
Zatvaranje tunela
S obzirom na to da u štrajku učestvuju i zaposlenici njemačkih autocesta, strahuje se i od velikih zastoja u ponedjeljak zbog preopterećenosti, ali i zatvaranja tunela koji zbog štrajka neće biti pod nadzorom.
Prema ispitivanju koje je provela Njemačka novinska agencija dpa, uprkos velikim problemima koje donosi štrajk saobraćajnog sektora u Njemačkoj većina građana ima razumijevanja za obustavu rada.
Prema anketi 55 posto ispitanika zajednički štrajk sindikata Verdi i EVG smatra „opravdanim“ ili „potpuno opravdanim“, a 38 posto akciju smatra „neopravdanom“ ili „potpuno neopravdanom“.
Alternativno rješenje
Ispitivanje je pokazalo da 69 posto ispitanih nije pogođen štrajkom jer ili ne ovisi o prijevoznim sredstvima ili je pronašlo neko alternativno rješenje za ponedjeljak.
U pravilu zaposleni ili učenici dužni su pojaviti se na radnom mjestu ili u školi uprkos štrajku saobraćajnog sektora s obzirom na to da je štrajk najavljen nekoliko dana prije, a što, prema zakonu, omogućava pronalazak alternative.
Savez njemačkih gradova i općina koji se u pregovorima o kolektivnim ugovorima sa sindikatom Verdi pojavljuju u ulozi poslodavca, kritizirao je štrajk u ponedjeljak posebno zbog njegovog obima.
– Štrajk u ponedjeljak poprima dimenzije generalnog štrajka i zbog njegovog obima teško je govoriti o štrajku upozorenja – rekao je predsjednik Saveza njemačkih gradova i općina Gerd Landsberg u razgovoru za dnevnik „Rheinische Post“.
Pregovori trebali biti nastavljeni
Landsberg je kritizirao i vrijeme održavanja štrajka upravo na dan kada su pregovori poslodavaca i sindikata o novom kolektivnom ugovoru trebali biti nastavljeni.
Njemačka vlada je inače odbacila komentare na predstojeći štrajk naglašavajući kako se ne želi miješati u pregovore poslodavaca i sindikata.
– Pravo na štrajk jedno je od temeljnih prava u Njemačkoj – rekao je glasnogovornik njemačke vlade Štefen Hebeštrajt (Steffen Hebestreit). On je istovremeno na učesnike u pregovorima apelirao da što prije pronađu rješenje kako bi uticaj na svakodnevicu građana bio što manji.
Njemačka je od početka godina pogođena valom štrajkova, posebno u javnom sektoru tako da su u već nekoliko navrata štrajkali uposlenici gradskih prometa, bolnica i vrtića, ali i osoblja u zračnim lukama.
Zatvoren je aerodrom u Frankfurtu.
U Njemačkoj ne rade ni vrtići ni škole, piše Bild.