Pakistanske vlasti zabranile su popularnu internetsku enciklopediju Wikipediju jer nije uklonila ono što su nazvali bogohulnim sadržajem.
Pakistanska uprava za telekomunikacije (PTA) dala je Wikipediji rok od 48 sati, nakon čega je PTA u subotu, 4. februara, uvela zabranu ”zbog neuspjeha blokiranja ili uklanjanja svetogrdnog sadržaja”.
“Pružena je i prilika za saslušanje, međutim, platforma nije udovoljila zahtjevima uklanjanjem bogohulnog sadržaja niti se pojavila pred vlastima”, rekao je glasnogovornik vlasti.
Odluka je izazvala negodovanje i veliki broj ljudi osudio je potez na društvenim mrežama.
“Zabrana Wikipedije je nerazmjerna, protuustavna i prilično smiješna”, rekao je aktivist za digitalna prava Usama Khilji za dpa.
Khilji je rekao da PTA nema ovlasti nametnuti zabranu jer su relevantni zakoni bili na razmatranju u parlamentu.
“To će utjecati na studente, akademsku zajednicu, zdravstveni sektor, istraživače i umanjiti povjerenje investitora u Pakistan zbog nesigurnosti i proizvoljnosti cenzure”, rekao je.
Najteže mjesto za novinare
Rekao je da je Wikipedia platforma s mnoštvom izvora na kojoj svatko s računom može uređivati članke s citatima, nešto što PTA također može učiniti ako je nešto suprotno činjenicama, što smatra nepoželjnim, umjesto da blokira cijelu platformu.
YouTube i druge stranice također su se suočavale s povremenim blokadama u Pakistanu zbog sadržaja koji se smatra bogohulnim, nemoralnim ili nepristojnim.
Pakistan blokirao pristup Facebook-u i You Tube-u
Platforma za razmjenu videa TikTok bila je zabranjena nekoliko puta jer u prošlosti nije moderirala sadržaj.
Slično tome, PTA je zabranio popularne aplikacije za upoznavanje, uključujući Tinder zbog sadržaja koji se smatra nemoralnim i nepristojnim, i aplikaciju za streaming Bigo zbog nemoralnog, opscenog i vulgarnog sadržaja.