Novi udar na džepove građana. Iako su vlasti u Republici Srpskoj mjesecima ubjeđivali javnost da neće doći do poskupljenja struje, poslije izbora, naravno, druga priča. Najprije su preduzeća koja vrše distribuciju tražila poskupljenje mrežarine, a onda je i Elektroprivreda kao opskrbljivač odlučila da poskupi svoje usluge. Kako za privredu tako i za domaćinstva, posebno kroz uvođenje takozvanih blok tarifa. Već od 1. januara počinju primjenjivati nove tarifne modele, koji će drastično povećati cijenu eletrične energije. Ukinute su i takozvane ljetne i zimske tarife.
Ko troši manje – plaćaće manje, a ko troši više – platiće više. Formula, čini se, jednostavna, ali i alanfordovska. Tek, januarski računi za potrošnju električne energije donijeće novu glavobolju stanovništvu, jer je tarifa za domaćinstva formirana u tri opsega, do 500 kilovat-časova, od 500 do 1.500 i preko 1.500, koja će biti četiri puta skuplja od prvog opsega. Dakle, struja do 500 kilovata koštaće 77 maraka, a onaj koji bude imao 1.500 čak 244 marke, javlja FTV.
„Imali smo ranije zahtjeve elektrodistributivnih preduzeća za povećanje naknade za mrežarinu, sada imamo zahtjeve Elektroprivrede kad je u pitanju snabdijevanje domaćinstava. Imate tržišno snabdijevanje, a u tržišnom snabdijevanju se nalazi privreda“, kazao je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS-a (SP).
Zahtjevi za utvrđivanjem novih tarifa dobili su zeleno svjetlo Regulatorne komisije za energetiku. Potrošači nezadovoljni, primjedbe su već poslali jer je riječ o određenom tipu diskriminacije.
„Takav način može biti samo ograničen. Vlada ili neko drugi mora donijeti odluku koliko će taj način naplate trajati, jer ograničava se i dovodi u neravnopravan položaj sve potrošače. Radi s o tome da će neko plaćati mnogo skuplju struju, a drugi jeftiniju, a radi se o istom kilovatu“, istakao je Jovan Vasilić, predsjednik Unije udruženja potrošača RS-a.
Blok tarife se uvode i da bi se građani odvratili od grijanja na struju, a osim za domaćinstva, struju će skuplje plaćati i privreda. Dosadašnjih 53 eura po megavat-satu odlazi u istoriju. Prihvatili su novu cijenu od 65 eura po megavatu.
„Zabrinjava nas to što postoje želje da se i u budućem periodu povećavaju cijene električne energije za privredu. Smatramo da je i ova cijena tržišna, s obzirom na to da su ova povećanja enormna i da to nisu normalne cijene koje neće ostati trajno”, kazao je Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja potrošača.
Osim blok tarifa Regulatorna agencija za energetiku, donijela je odluku i o ukidanju takozvanih ljetnih i zimskih tarifa i uvodi se jedinstvena tarifa. Opozicija je već najavila da će zbog odluka Regulatorne komisije za energetiku uputiti apelaciju Ustavnom sudu zbog diskriminacije potrošača.
Građani kažu, još uvijek ne znaju koliko će se nove tarife odraziti na njihov džep. Sačekat će prvo račune:
„Velika je kriza tog energenta i kod nas i u okruženju i tog energenta je sve manje. Ne vjerujem da se vještački pravi da bi bilo poskupljenje.“
“Šta mislim? Tragedija za mali narod. Standard mali, stalno nešto poskupljuje”, kažu građani.