Naglasio je da se građanima u ovoj opštini preporučuje da izađu vani, pogotovo iz objekata koji su oštećeni, da ne paničare i da se pridržavaju uputstava Civilne zaštite putem društvenih mreža, između ostalog, da u slučaju ponovnog podrhtavanja tla stanu pod nosive grede objekata ili da odmah izađu vani.
Radovan Višković, premijer Republike Srpske, entiteta u Bosni i Hercegovini, izjavio je danas da je prema prvim informacijama Kostajnica pretrpjela najveću štetu, a da će učiniti sve da se brzo saniraju posljedice zemljotresa.
Vatrogasci su u Kostajnici ugasili šest požara koji su izbili na kućama nakon snažnog zemljotresa.
Do požara je došlo nakon što su se urušili dimnjaci na kućama.
Zemljotres je oštetio i više objekata u Kozarskoj Dubici u Bosni i Hercegovini.
“Zabilježena je veća materijalna šteta, radnici su se jako uplašili i istog momenta su nastojali izaći vani”, ispričala je za Anadoliju Dijana Kondić, direktor Centra za informisanje i kulturu u Kozarskoj Dubici nakon zemljotresa koji se osjetio u ovom gradu i nastavila:
“Trenutno smo svi vani, pokušavamo doći do statičara koji bi procijenio stanje, obzirom da je očigledno vrlo loše kako bismo izmjestili opremu u jedan od objekata koji nam je raspoloživ, to će vjerovatno biti objekat Doma kulture gdje bismo omogućili emitovanje programa Radio-televizije Kozarska Dubica dok ne vidimo šta će se dalje dešavati.”
Istakla je da je načelnik opštine obišao zgrade koje su pretrpjele štetu.
“Potvrdio je da značajnija oštećenja postoje na više objekata u Kozarskoj Dubici u užem centru grada, između ostalog oštećen je jedan od objekata Doma zdravlja gdje je zabilježeno napuknuće u dužini od četiri metra, štetu je pretrpio objekat Zepter hotela, kao i privatni objekti. Više informacija biće nakon formiranja komisije za procjenu štete koja će danas izaći na teren”, kazala je Kondić i dodala da je najbitnije da prema prvim informacijama nema ljudskih žrtava.
Istakla je da su gradske vlasti pozvale građane da budu solidarni i da ne podliježu panici.
U Donjem Vodičevu kod Novog Grada u entitetu RS, tokom današnjeg zemljotresa jačine 6,3 po Rihteru sa epicentrom u Petrinji, oštećen je stambeni objekat Rade Putnika i neuslovan za stanovanje, rečeno je Srni u lokalnom Centru za obavještavanje.
Ovoj službi do sada je prijavljeno pet oštećenja stambenih objekata.
Prema informacijama sa terena, u većini seoskih naselja i u gradskom dijelu ima oštećenja na objektima.
Također, brojni građani Banjaluke istrčali su na ulice nakon snažnog potresa koji je zatresao i grad na Vrbasu.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković predsjedavaće večeras sjednici gradskog Štaba za vanredne situacije, na kojoj će biti razmotrena aktuelna seizmološka situacija.
Zemljotres koji se danas osjetio u Modriči nije pričinio nikakvu štetu, ali je zbog mogućeg ponavljanja podrhtavanja tla i uznemirenosti stanovništva Civilna zaštita u pripravnosti, izjavio je Srni rukovodilac opštinske Civlne zaštite Željko Terzić.
Terzić je rekao da građani nisu ugroženi, a nema prijava ni štete na objektima.
Direktorica Dječijeg obdaništa Ljubica Đekić potvrdila je da je odmah nakon zemljotresa, u saradnji sa roditeljima, kući vraćeno oko 170 djece, koliko je bilo u obdaništu.
Gradonačelnik Prijedora Dalibor Pavlović izjavio je danas da nema informacija da je u ovom gradu bilo povrijeđenih u zemljotresu, čiji je epicentar bio kod Petrinje u Hrvatskoj, a koji se osjetio i u gradu na Sani, ali da je na nekoliko lokacija nastala materijalna šteta.
“Na terenu smo i djelovaćemo u skladu sa informacijama koje budemo dobijali”, rekao je Pavlović novinarima u Prijedoru.
Komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice Prijedor Nebojša Miljuš rekao je da je nakon Gimnazije, gdje su vatrogasci najprije intervenisali, prijavljena šteta od urušavanja dimnjaka i krova na još nekoliko lokacija.
“Oštećenja su na dimnjacima koji su popucali i padaju sa njih cigle na krov, prave rupe u krovu, a noćas se očekuje kiša, tako da mi radimo da ne bi došlo do prokišnjavanja objekata“, rekao je Miljuš.