Za bolju plućnu funkciju i prohodnije zračne puteve najvažniji su zeleno lisnato povrće, češnjak, rajčice, vitamini C i D, voda…
Kao što postoje namirnice korisne za zdravlje srca ili mozga, tako postoji i hrana koja može učiniti razliku u zdravlju pluća. Dobrim dijelom te se namirnice preklapaju. Pogledajmo koje namirnice za dobrobit pluća preporučuju stručnjaci, a koje bismo trebali izbjegavati, pogotovo u ovom razdoblju u kojem smo na udaru pandemijskog virusa i sezonskih respiratornih bolesti.
Lisnato zeleno povrće
Za ukupno zdravlje pluća i njihovu zaštitu od infekcija i upala, najmoćnija hrana je zeleno lisnato zeleno povrće, poput špinata i kelja. Te namirnice sadrže klorofil, biljni pigment koji im daje zelenu boju, a nama poboljšava cirkulaciju krvi u plućima, kaže dr. Amanda Maucere s Instituta za zdravlje pluća u Tampi. Sadrže i karotenoide, poput luteina i zeaksantina, antioksidanata koji uklanjaju štetu koju plućima mogu nanijeti nestabilni spojevi, slobodni radikali. Za najbolje iskorištavanje korisnih sastojaka, stručnjaci preporučuju lisnato povrće jesti s jajima.
Češnjak
Češnjak ima protuupalna svojstva i umanjuje štetu koji izazivaju slobodni radikali. Studije sugeriraju da jedenje sirovog češnjaka može imati ulogu u smanjivanju rizika od pojave raka pluća, rekao je onkolog Adil Akhtar.
Voda
Za optimalno stanje pluća treba stalno piti dovoljno vode, budući da je našim plućima potrebna voda kako bi se pročistili dišni putevi te izbacila sluz i upalne nakupine. „Pluća su 80 posto voda, pa se čak i blaga dehidracija može značajno odraziti na njihovo funkcioniranje”, rekla je dr. Maucere.
Složeni ugljikohidrati
Prema Američkom udruženju za pluća, oboljeli od KOPB-a mogu imati koristi od smanjivanja unosa ugljikohidrata te povećanja konzumacije zdravih masnoća. “Dok ih probavljamo, ugljikohidrati stvaraju više ugljičnog dioksida nego što stvaraju masti”, rekao je Farshad Fani Marvasti, voditelj odjela javnog zdravlja na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Arizona u Phoenixu. Od ugljikohidratne hrane stoga preporučuje onu koja je puna vlakana i protuupalnih sastojaka, kao što je kruh od cjelovitog zrnja ili kaša od cjelovite zobi. Treba izbjegavati jednostavne ugljikohidrate, poput bijelog kruha, rafinirane tjestenine i zaslađenih pića.
Zdrave masnoće
Masnoće stvaraju najmanje ugljičnog dioksida u procesu metabolizma, zbog toga osoba koja već ima problema s disanjem može osjetiti olakšanje od srezavanja jednostavnih ugljikohidrata i povećanja udjela zdravih masnoća u prehrani. „Za više zdravih masnoća možete pojesti porciju orašastog voća na dan. Pokušajte s orasima, ono si najbogatiji omega-3 masnim kiselinama. Jedite masnu ribu – losos, sardine, inćune – barem dva do tri puta tjedno, dodajte mljevene lanene sjemenke žitaricama i salatama”, savjetuje Suzanne Dixon, nutricionistica iz Orlanda.
Jabuke i rajčice
Mnogima omiljene namirnice, jabuke i rajčice, imaju sposobnost usporiti prirodno slabljenje plućnih funkcija. Studije pokazuju da mogu sudjelovati i u oporavku pluća bivših pušača. “Rajčice i jabuke sadrže visoke razine antioksidanata, što može biti vrlo važno u zaštiti pluća od štetnih učinaka onečišćivača iz atmosfere i iz cigaretnog dima”, kaže dr. Akhtar.
Hrana bogata vitaminom D
Vitamin D može ojačati imunosni sustav i ublažiti upalu dišnih puteva, smatra dr. Akhtar. Niske razine vitamina D povezuju se s povećanom pojavnošću astme u djece, ujedno se pokazalo da uzimanje suplemenata ovog vitamina pomaže u smanjivanju broja napadaja astme. Neke su studije pokazale povezanost niskih razina vitamin D i plućnih bolesti. Prehrambeni izvori vitamina D su riba (losos), riblje ulje, jaja, obogaćeno mlijeko i jogurt.
Zeleni čaj
Ovaj je napitak dobar izbor za zdravlje pluća, jer nam daje potrebu tekućinu i sadrži visok udio antioksidanata, uključujući flavonole, EGCG i kvercetin. Kvercetin se „ponaša kao prirodni antihistaminik te usporava otpuštanje histamina, ublažava upalu i štiti pluća od iritacija”, kaže nutricionistica Serena Poon.
Hrana s vitaminom C
Prema istraživanjima, vitamin C iz namirnica pruža zaštitu od KOPB-a, neovisno o tome jeste li ikada pušili. Pored toga, neke su studije pokazale da bi vitamin C mogao imati zaštitnu ulogu i protiv raka pluća. Poon predlaže da svoju dnevnu dozu osigurate jedući naranče, bundeve, mrkvu, crvene paprike i jabuke, papaju…
Proteinske namirnice
Dovoljno proteina u prehrani ključno je za održavanje pluća zdravima, kaže nutricionistica Dixon. Ona smatra da većina odraslih osoba uzima malo proteina za doručak, jer jedu uglavnom peciva, žitarice, kaše, sendviče, malo više za ručak (puretina, piletina), a najviše za večeru (odresci, burgeri). „To znači da najveći dio proteina dobivamo kasno u danu. Kako bismo pomogli tijelu da bolje iskoristi proteine, trebali bismo ih ravnomjerni unositi kroz cijeli dan”, kaže Dixon i predlaže dodati proteine svakom obroku, ali iz zdravih izvora, kao što su jaja, grčki jogurt, proteinski shakeovi, orašasto voće i mahunarke, nemasno meso. Ti se izvori proteina povezuju s deset posto sniženim rizikom za razvoj raka pluća.
Brokula
Brokula i srodno joj povrće, poput cvjetače, kelja ili prokulica, smanjuje rizik za pojavu raka pluća kod pušača, pokazuju neka istraživanja. Brokula je zdrav izbor za pluća i zato što sadrži supstancu L-sulforafan koja ima sposobnost „uključiti” protuupalne gene.
Kajenski papar
Kajenski papar bogat je kapsaicinom, supstancom koja štiti sluznicu u plućima i potiče zdravu sekreciju. Time pomaže u zaštiti od upala gornjeg i donjeg dijela respiratornog trakta.
Đumbir
Đumbir je prirodni dekongestant koji pomaže pročišćavanju začepljenih zračnih puteva i poboljšava cirkulaciju krvi u plućima, kaže dr. Marvasti. Predlaže pijenje umirujućeg vrućeg đumbirovog čaja te dodavanje svježe naribanog korijena đumbira u različita jela.
Ovo je najbolje izbjegavati
Brinete li se za zdravlje pluća, trebali biste smanjiti unos pržene hrane, prerađene hranu, nezdravih masnoća… Svaka hrana koja potiče upalu može biti štetna i za pluća.
živim.gloria.hr