27.07.2025.
HomeNovostiŽivot u BiH bez kredita za većinu nemoguć, građani padaju u dužničko...

Život u BiH bez kredita za većinu nemoguć, građani padaju u dužničko ropstvo

Život na kredit – bh. svakodnevica. Kredit – dužničko ropstvo ili rješavanje problema? Građani se sve više zadužuju za pokrivanje osnovnih troškova.

Prema podacima Centralne banke BiH na kraju maja ove godine, krediti plasirani stanovništvu iznose 13,5 milijardi maraka. Prednjače nenamjenski krediti. Stručnjaci pozivaju na oprez i važnost finansijske pismenosti.

Zinka Mujkić je u penziji i kreditno je zadužena. Minimalna penzija nedovoljna je, kaže, za život dostojan čovjeka.

„Pola penzije minimalne u kreditu. Ne možete više biti ni čarobnjak“.

Potvrđuju nam to i drugi anketirani građani. Kreditno su se zadužili uglavnom za kupovinu stana i pokrivanje osnovnih troškova života.

– Kredit da mogu državi plaćati dadžbine.

– Stambeni kredit digli, hipotekarni, ne možeš drugačije, kako?

Ovo su podaci Centralne banke BiH – Najveći dio kredita stanovništvu od oko 13 i po milijardi maraka se odnosi na nenamjenske, gotovinske kredite koji su na kraju maja iznosili skoro 10 milijardi, slijede stambeni, potom po kartičnom poslovanju, te oni za preduzetništvo i kupovinu automobila.

„Krediti stanovništva u Federaciji su rasli nekih 6 posto u odnosu na kraj 2024. godine i samim tim dostigli su vrijednost preko 10 milijardi KM u kontekstu makro ekonomskih prilika, inflacije, promjena ukupnih, bilo je očekivano da će se krediti građana mijenjati i rasti“, objašnjava Amil Nukić, pomoćnik direktora Agencije za bankarstvo FBiH.

A zašto posljednjih godina građani sve česće posežu za kreditima, razlozi su brojni.

„Imamo enorman rast cijena energenata, hrane stanovanja i ostalog. S druge strane primanja građana ne prate dinamiku rasta ovih cijena i stvara se jaz koji građani nastoje namiriti iz potrošačkih kredita“, pojasnila je Velida Krvavac, predstavnica Udruženja banaka BiH.

Iz Udruženja banaka navode i da su zaduženja u BiH mnogo niža u odnosu na ona u zemljama regije i Evrope. Istovremeno, depoziti kontinuirano rastu.

Građani na računima imaju više od 18,3 milijarde maraka. I dok se jedni kreditno zadužuju, drugi štede.

„Sve je dramatičnije stanje u kojem se građani nalaze, a istovremeno imamo rast štednje u bankama koja pokazuje potpunu razdvojenost društava u BiH – malobrojno društvo bogatih koji su i u mogućnosti da štede, kupuju stanove, vikendice, luksuzne automobile, i ogromna većina stanovnika, jedva uspijeva da preživljava i pokriva se svojim prihodima ili ni to nije u mogućnosti nego preživljava zahvaljujući doznakama iz inostranstva ili kreditima raznih vrsta“, upozorava ekonomski stručnjak Igor Gavran.

„Problem je ako kredit uzimamo da krpimo porodični budžet, nažalost, izgleda da sve više ljudi na feninge i na takav način krpi kraj sa krajem“, kaže Aziz Šunje, ekonomski stručnjak.

Stoga je potrebna strateška pomoć. Neophodno je, zaključuju sagovornici, utjecati na smanjenje cijena i istovremeno raditi na povećanju primanja i prihoda. Ukoliko se ipak odlučite kreditno zadužiti, budite oprezni.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti