31.03.2025.
HomeNovostiDo kada će zbog loših odluka vlasti ispaštati imovina Bosne i Hercegovine

Do kada će zbog loših odluka vlasti ispaštati imovina Bosne i Hercegovine

Nakon izgubljenog arbitražnog spora BiH protiv slovenske firme Viadukt, objekat i imovina Centralne banke BiH u Mostaru mogli bi biti zaplijenjeni. Iz istog razloga, ugrožena je i Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH, jer bi zbog moguće blokade sredstava moglo doći do potpune obustave zračnog saobraćaja. Ko će u konačnici platiti višemilionski dug i do kada će zbog loših odluka vlasti ispaštati imovina BiH?

Bosna i Hercegovina je 2022. godine izgubila spor protiv slovenačkog preduzeća Viadukt i dužna je isplatiti 110 miliona maraka, a s obzirom na to svakodnevni rast kamate, dug bi mogao porasti na 160 miliona. Rezultat je to neispunjavanja obaveze koju je na sebe preuzela Vlada Republike Srpske zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu. Rješenje još nije pravosnažno jer Centralna banka ima mogućnost prigovora, no da li ga je i uputila nismo dobili odgovor.

Predrag Baroš, advokat Viaducta

“Ne postoji više nijedan pravni lijek za osporavanje arbitražne odluke. Ne postoje zakonom propisana ograničenja koja sprečavaju da se u cilju naplate duga BiH vodi izvršenje i protiv Centralne banke BiH. Od 8. maja smo uputili sigurno 20 podnesaka na adrese institucija BiH, pisali i Centralnoj banci kao poziv da se uključe u rješavanje ove problematike sa opomenom da ćemo u suprotnom i njihovu imovinu obuhvatiti kroz izvršni postupak. Niko nam se nije javio.”

U problemima se našla i BHANSA, koja je od europske organizacije za sigurnost zračne plovidbe obaviještena da je na temelju sudske odluke, naloženo zamrzavanje svih daljnjih isplata prema Agenciji, kao rezultat arbitražne presude donesene u korist slovenačke firme Viadukt.

Agencija za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA)

“Iako BHANSA nije bila stranka u ovom sporu, suočena je s mogućnošću blokade sredstava nužnih za nesmetano odvijanje zračne plovidbe. Kako bi se pronašlo hitno rješenje i osigurao kontinuitet operacija, BHANSA intenzivno surađuje s nadležnim institucijama.”

NEBOJŠA VUKANOVIĆ, poslanik u NSRS (Lista “Za pravdu i red”)

“To se moglo riješiti vrlo benigno sa nekoliko miliona maraka…mi ne bi bili u ovom problemu ali očito da neko od političara ima interes da se što više naduva cijena i da će njima pripasti dio tog kolača, u to sam siguran.I dalje sklapaju te štetne ugovore i pitanje je gdje je ovome kraj.”

Kako saznajemo iz medija, Pravobranilaštvo BiH je podnijelo žalbu na odluku kojom bi se mogli zaplijeniti objekti Centralne banke, jer smatraju da imovina Centralne banke nije predmet spora. Bez odgovora i iz Centralne banke BiH. Predsjedavajuća Vijeća ministara, Borjana Krišto, ranije je najavila tužbu BiH protiv Republike Srpske u ovom slučaju.

BORJANA KRIŠTO, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH

“U slučaju da RS ne izvrši ovu obvezu koja je određena sporazumom iz 2017. i to izvršenje bude išlo na teret BiH na novčanim sredstvima ili nekretninama, BiH ima pravo tužiti, odnosno regresnom tužbom se naplatiti od RS za sve novčane iznose, naknadu štete, kamate i drugo..”

A kako će se ova saga odvijati u narednim mjesecima i hoće li dug biti naplaćen, komentarisala je predsjedavajuća Zajedničke Komisije za ekonomske reforme i razvoj.

ERMINA SALKIČEVIĆ-DIZDAREVIĆ, Komisija za ekonomske reforme i razvoj PSBiH

“Činjenica je da će se taoštećena strana naplatiti, od ove ili od one imovine ali imovine BiH, jer očito oni koji su napravili problem a pri tome mislim na entitet RS nemaju novce da plate taj dug. Ono što je važno jeste način na koji će se država BiH naplatiti od entiteta RS..”

O radu tima za pregovore i trenutnom stanju, razmatrat će se na sutrašnjoj sjednici Vijeća ministara BiH, kada bi moglo biti jasnije hoće li imovina BiH biti sačuvana i čija je nadležnost platiti dugove.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti