25.11.2024.
HomeNovostiKoji su novi uslovi da Bosna i Hercegovina dobije EU novac

Koji su novi uslovi da Bosna i Hercegovina dobije EU novac

Usklađivanje viznog režima sa Evropskom unijom predstavljeno je nedavno kao novi uslov za učešće Bosne i Hercegovine u planu rasta. To je uz već poznate neusaglašene tačke programa reformi, treći uslov koji naša zemlja u najkraćem roku mora da ispuni. Bosna i Hercegovina jedina je zemlja u regionu koja nema usklađen i prihvaćen program reformi koji omogućuje pristup finansijskom instrumentu vrijednom šest milijardi Eura za Zapadni Balkan.

Evropska komisija prošle je godine u izvještaju o napretku BiH stavila do znanja da postaje sve neprihvatljivija neusklađenost sa viznom politikom EU. Spomenuta je čak i mogućnost suspenzije bezviznog režima. U posljednjih mjesec dana u Briselu su, kako saznajemo, intenzivirani napori da zemlje Zapadnog Balkana predstave plan usaglašavanja vizne politike kroz uslove za plan rasta. Javno je to obznanjeno prije nekoliko dana u komentaru o Bosni i Hercegovini.

Jan Gert Kopman, generalni direktor za susjedstvo i pregovore o proširenju EK

Sporne tačke su one da nam je za usklađivanje viza još uvijek potreban doprinos zemlje. To je nešto što je potrebno u svim reformskim programima gdje nema 100% usklađenosti. To je pitanje jednakog tretmana. Ne možemo dopustiti da se jedna zemlja tretira drugačije u tom pogledu. A tu su i dvije specifične tačke o kojima smo raspravljali već neko vrijeme, a koje su, doduše, povezane sa specifičnim institucionalnim uređenjem zemlje.

Iz javnih istupa BH zvaničnika je evidentno da je i za njih ovo bilo iznenađenje nakon što su fokus na rješavanje preostala dva neusaglašena pitanja datirali odmah nakon lokalnih izbora. Riječ je o reformi Ustavnog suda i entitetskom vetu u Vijeću za državnu pomoć.

Elmedin Konaković, ministar inostranih poslova BiH

Ove tri teme koje imamo do kraja, iako mi nije jasno ovo oko viznog usklađivanja jer smo u tome osim Sjeverne Makedonije zaista puno bolji od svih zemalja i to ne bi smio biti uslov BiH a drugima ne.

Neočekivano je i neuviđavno da Evropska komisija izlazi sa novim zahtjevom u završnici usaglašavanja reformske agende za plan rasta, kaže nam Srđan Blagovčanin.

Srđan Blagovčanin, predsjednik UO TI BiH

Posebno je neuviđavno imajući u vidu činjenicu da je to pitanje duboko polarizirajuće za BiH prilike i jako je teško očekivati da će u tako kratkom roku institucije BiH uspjeti usaglasiti i odgovoriti na zahtjev EU.

Bosna i Hercegovina neusaglašenu viznu politiku u odnosu na evropsku ima sa osam zemalja. Najspornije bi mogle biti promjene vizne politike iz jedne perspektive prema Turskoj, a iz druge prema Rusiji i Kini. Šanse za usaglašavanje programa reformi leže u razuvjeravanju vlasti RS da mogu izbjeći ukidanje entitetskog veta na državnu pomoć jer je riječ o dijelu pravne stečevine EU u odnosu na koju neće biti spuštanja kriterijuma, kaže Blagovčanin. Teško je, kaže, razumjeti i blokadu reforme Ustavnog suda.

Srđan Blagovčanin, predsjednik UO TI BiH

Upravo je RS tražila da se reformiše Ustavni sud, a u mjeri koja je sadržana u reformskoj agendi se ni na koji način ne prejudicira kakvo će biti konačno rješenje kada je u pitanju Ustavni sud već stoji da će se riješiti pitanje Ustavnog suda uključujući status i prisustvo međunarodnih sudija.

U Evropskoj komisiji s nadom gledaju u 7. oktobar, dan nakon lokalnih izbora, poslije kojeg očekuju konkretne korake BH vlasti.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti