07.05.2024.
HomeNovostiBroj onlajn prevara povećan - na meti đaci, učenici i nastavno osoblje

Broj onlajn prevara povećan – na meti đaci, učenici i nastavno osoblje

Broj onlajn prevara je drastično povećan pred početak školske godine upozoravaju stručnjaci za bezbjednost. Na meti su đaci i studenti, ali i nastavno osoblje, kojima sajber kriminalci nude lažne nagradne igre i stipendije da bi dobili njihove lične podatke.

Lažne nagradne igre u kojima se traže lični podaci i registracija SMS porukom, dijeljenje linkova za nagradnu igru ličnim kontaktima u telefonu, lažne stipendije u kojima se prilikom aplikacije traže lični podaci poput matičnog broja i bankovnih podataka, samo su neki od vidova prevara na internetu. Stručnjaci za bezbjednost upozoravaju djake i studente da budu oprezni i da ne dijele lične podatke, kako ne bi došlo do krađe identiteta i finansijskih prevara.

Milan Kojić, menadžer kompanije Kasperski za Zapadni Balkan

„Prevaranti profitiraju tokom ovog perioda, zloupotrebljavajući želju ove populacije da nabave nove uređaje za studije i škole. Nagrdna igra u kojoj je glavna nagrada osvajanje elektronskog uređaja, poput laptopta, efikasna je zamka kojom se služe sajber kriminalci.“

Sajber kriminalci su pod lupom timova za visokotehnološki kriminalitet u MUP-u. Ministarstvo prosvjete radi na razvijanju softvera u školama u svrhu zaštite učenika od onlajn prevara.

Željko Stojičić, ministar prosvjete i kulture RS

Naši učenici imaju predavanja vezano za sajber kriminal i u to je uključen MUP, ali i kroz razna druga predavanja imaju pristup tome. Nastojaćemo da u školama zaštitimo učenike od sadržaja koji mogu imati štetan uticaj.“

Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS

„Ministarstvo je jako posvećeno. Kada sam rekao da smo ojačali kapacitete na unutrašnjoj organizaciju asuzbijanju vršnjačkog nasilja, narkomaniji to je direktno povezano i za tu vrstu prekršaja krivično djelo prevare na internetu.“

Sajber kriminalci koriste najsavremenija dostignuća informacionih tehnologija i nije im lako ući u trag, kažu profesor na Fakultetu za bezbjednost. Zato je, ističe, neophodna bolja razmjena informacija i koordinacija između nadležnih domaćih i međunarodnih institucija.

Duško Vejinović, profesor na Fakultetu bezbjednosnih nauka u Banjluci

„Opšta društvena kriza ne samo u BIH već i regionu jedna je od determinanti i pogoduje da mladi pribjegavaju svim obrascima i stilovimapomnašanja kako bi pribavili neću reci egzistenciju već sredstva da bi bili in, razlikovali se od drugih, bolje živjeli.“

Važan je oprez i edukacija o raznim vrstama internetskih prevara. Neke od mjera su jake šifre, softveri koji onemogućavaju špijuniranje i provjera bezbjednosti internet stranice, ali i identiteta osobe sa kojom se komunicira onlajn.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti