29.11.2024.
HomeNovostiBiH treća u Evropi po korupciji, ima li političke volje za rješavanje...

BiH treća u Evropi po korupciji, ima li političke volje za rješavanje ovog problema?

Bez digitalizacije privrede, političke volje, procesuiranja velikih slučajeva privrednog krimninala i korupcije smiješi nam se sasvim sigurno prvo mjesto najgorih zemalja u Evropi. Trenutno smo na visokom trećem. Portal kapital.ba predstavio je desetine tekstova u skorašnje vrijeme o slučajevima privredne korupcije, procesuiranja nema ili se ne privode kraju.

Radom na posljednjih 20 tekstova o korupciji portal Capital.ba došlo se do zaključka da bez političke volje neće doći do rješavanja korupcije, što pokazuje mali broj procesuiranih slučajeva. Prije dugo vrememena, kako navode na portalu, sudski epilog je dobio slučaj kada je osuđen banjalučki privrednik Mile Radišić. Nakon toga, praktično nije ni bilo većih slučajeva privrednog kriminala i korupcije koji su završili u sudu.

SINIŠA VUKELIĆ, urednik portala Capital.ba

“To je jedini slučaj u kojim su vinovnici završili iza rešertaka, ali i i to sa malim kaznama, bilo je jako puno propusta. Mile Radišić je čak poslije tužio i dobio nazad akcije Medicinske elektronike”.

Kako je cijelo društvo prožeto korupcijom, ni privrednici nisu ostali isključeni. Tek su jedni u lancu.

DEJAN MIJIĆ, Unija udruga poslodavaca RS

“Mi smo svi suočeni, od raznih nabavki, čašćavanja, do svega ostalog, nešto što je postalo normalno. Treba da se prijave takve stvari i da to onda više ne bude normalno”.

A da korupciju treba prijaviti, sindikalci kažu kako je i to postalo besmisleno, jer na kraju radnik ispašta tako što je obilježen u svom kolektivu, ili više ne može nigdje dobiti posao.

DANKO RUŽIČIĆ, Sindikat privrede RS

“Sudska praksa je takva da nismo te slučajeve dobili, nemate dovoljno dokaza, a s druge strane radnici postanu stigmatizovani, nekoiliko kolegica poznajem koje su to doživjele.”

Da se slučajevi korupcije rijetko do kraja proicesuiraju imali smo više puta kao primjer u UIO BiH, kada je većina radnika privođenih zbog sumnji
za razne koruptivne radnje vraćena na posao.

RATKO KOVAČEVIĆ, glasnogovornik UIO BiH

“Moram reći da do sada je bio mali broj službenika koji su osuđeni. U većini slučajeva nije ni bilo optužnice, već se sve završilo tako što su oni iskoristili svoje pravo zakonsko i vratili se na posao”.

Stara boljka u sistemu su svakako javne nabavke, finansiranje političkih kampanja i sprema privrede i politike u ovoj sferi.

SINIŠA TRALJIĆ, Transparency International BiH

“Sve se svodi na to da stranke prikažu izvještaj i raskorak je ogroman, utvrdili smo da su prikrili dva miliona maraka samo u tom segmentu kampanje, odakle dolazi novac niko ne zna, a po svim indicijama dolazi od preduzeća koja imaju protivusluge”.

Da bi se uopšte uhvatilo u koštac sa korupcijom u privredi, neophodno je prvo provesti proces digitalizacije u ovoj oblasti, kako bi ljudski faktor imao sve manji uticaj. Međutim, ono što se ponavlja decenijama je da nema dovoljno političke volje da se to desi, iako smo treća najgora zemljaa u Evropi po stepenu korutivnih radnji.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti