30.11.2024.
HomeNovostiBiznismeni u regionu traže jaču regionalnu saradnju

Biznismeni u regionu traže jaču regionalnu saradnju

Poslovna zajednica u zemljama regiona želi da se u narednom periodu poveća regionalna saradnja, jedan je od zaključaka istraživanja koje je sproveo Regionalni savjet za saradnju, tijelo koje su u saradnji s EU osnovale vlade zemalja regiona radi približavanja EU.

Iako su, prema ovom istraživanju, poslovni ljudi u svim zemljama regiona za regionalnu saradnju, ipak postoje manje regionalne razlike, s obzirom na to da su BiH i Srbija najmanje entuzijastične, dok je Albanija daleko najveći proponent nastavka regionalne saradnje.

I na pitanje da li je članstvo u EU dobro, biznismeni u svim zemljama daju izrazito pozitivne odgovore, ali je opet entuzijazam nešto manji u BiH i Srbiji, dok je u Albaniji entuzijazam ka evropskim integracijama najveći.

Naime, kada je riječ o regionalnoj saradnji, 24 odsto smatra da bi to bilo veoma dobro, dok je u Srbiji taj procenat veći za jedan poen. Sa druge strane, u Albaniji 42 odsto biznismena potrebu regionalne saradnje ocjenjuje veoma pozitivnom ocjenom.

Dok 74 odsto anketiranih biznismena u BiH ocjenjuje članstvo u EU kao veoma dobro i korisno, u Albaniji je taj procenat čak 96 odsto.

BiH i Albanija su pak u sličnim procentima veoma pozitivno ocijenile mogućnost da se regionom putuje samo s ličnim kartama, odnosno smatraju da će to pozitivno uticati na njihovo poslovanje, dok je kod srbijanskih biznismena taj procenat gotovo dvostruko niži.

Naime, u Albaniji i BiH taj procenat iznosi više od 70 odsto, dok je oko 50 odsto on u ostalim zemljama regiona, osim Srbije, gdje je taj procenat oko 45 odsto.

Sa druge strane, biznismeni u BiH i Sjevernoj Makedoniji najskeptičniji su kad je u pitanju uticaj zelene tranzicije na njihovo poslovanje, dok je u Albaniji taj procenat ponovo najveći, mada samo trećina biznismena u toj zemlji ocjenjuje da će zelena tranzicija imati uticaj na tu zemlju.

Kada je riječ o uticaju ukidanja rominga u regionu, biznismeni u svim regionalnim zemljama u najvećoj mjeri smatraju da ta odluka neće uticati na njihovo poslovanje. Čak 11 odsto bh. biznismena izjavilo je da nisu ni svjesni da je regionalni roming ukinut, a najotvorenije za ovu inicijativu je samoproglašeno Kosovo, čiji stanovnici jedini u regionu još nemaju bezvizni režim s EU.

Naime, 58 odsto biznismena sa samoproglašenog Kosova smatra da im ukidanje rominga donosi manje troškove poslovanja, dok je u Srbiji, BiH i Sjevernoj Makedoniji taj procenat oko deset odsto.

Gotovo polovina biznismena u BiH smatra da im ukidanje rominga olakšava komunikaciju s kolegama u regionu, što je najveći procenat.

I u ovoj kategoriji srbijanski biznismeni su na posljednjem mjestu, jer ih samo osam odsto smatra da im je ukidanje rominga olakšalo komunikaciju u regionu.

Da nije imalo nikakvog uticaja na biznis smatra samo pet odsto biznismena sa samoproglašenog Kosova, dok je u svim ostalim zemljama taj procenat između 30 i 50 odsto.

U Savjetu kažu da je pozitivno što je podrška poslovnog svijeta članstvu u EU porasla za 11 odsto u odnosu na ispitivanje od prošle godine i sada iznosi 71 odsto.

“Podrška regionalnoj saradnji među privrednicima porasla je sa 69 odsto prošle godine na 74 odsto, jer je smatraju važnom za svoje poslovanje. Ono što nas raduje jeste da je polovina regionalnih firmi navela da su imale direktne koristi od Regionalnog sporazuma o romingu”, kažu oni.

Ipak, kako navode, znak za uzbunu je što čak 70 odsto firmi ne smatra da klimatske promjene predstavljaju značajnu bojazan za njihovo poslovno okruženje.

“Ovo je prilično alarmantno. Od zagađenja, povećanja troškova osiguranja, poljoprivrede, vina, energije, transporta robe do smanjene dostupnosti hrane i vode, sve je pod uticajem klimatskih promjena. Skoro sve djelatnosti su direktno ili indirektno ugrožene posljedicama klimatskih promjena”, kažu oni

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti