Polovinom juna počeli su radovi na stadionima širom Bosne i Hercegovine. Deset premijerligaša u BiH dobit će (ili su već trebali dobiti) nove hibridne terene po savremenim tehnologijama, koji treba da unaprijede kvalitet fudbala u našoj zemlji.
Do sada su započeti radovi na tri stadiona – Gradskom stadionu u Banjoj Luci, stadionu “Rođeni” u Mostaru, i na stadionu “Tušanj” u Tuzli, a najavljen je skori početak rada i na stadionu Asim Ferhatović – Hase u Sarajevu.
Početak gradnje na svakom od stadiona pompezno je najavljivan u bosanskohercegovačkim medijima, a predsjednik Nogometnog/Fudbalskog Saveza BiH, Vico Zeljković još je ranije i pompeznije najavljivao pokretanje projekta.
“Ono što je djelovalo kao bajka, uskoro će se pretvoriti u stvarnost. Sa zadovoljstvom mogu da vas obavijestim da su sve procedure okončane i konkretan posao počinje početkom narednog mjeseca”, rekao je, između ostalog, u aprilu Zeljković.
Ono što je uslijedilo, međutim, više nego na bajku, liči na noćnu moru.
Radovi nisu počeli u maju, već u junu i to u Banjoj Luci, a do danas nisu završeni. Radovi na stadionu “Rođeni” započeti su 14. juna, a u Tuzli sredinom jula. Nijedan od terena do danas nije završen, a sve se glasnije govori o nesposobnosti izvođača i gubitku strpljenja.
Gdje je “zapelo”?
Prema informacijama do kojih je došao N1, svaki od terena trebao je biti završen u roku mjesec dana, iako su pojedini klubovi najavljivali drugačije brojke. Za period od 30 dana znamo zbog Odluke koju je donio N/FS BiH, kada je putem tendera dodijelio posao kozorcijumu ponuđača kojeg čine Wickr Group a.s., Hellasod SA i Tarkett sports B.V.. Naime u tački deset odluke koju je savez donio, jasno stoji da je pobjednički konzorcij dao ponudu o završavanju jednog terena za 30 dana, što je na kraju presudilo u tome kome će N/FS BiH dodijeliti posao.
Već sada je jasno da termini po kojima je konzorcij dobio posao od N/FS BiH nisu ispoštovani, te da je nemoguće prognozirati kada bi tereni trebali biti završeni. Kako nezvanično saznajemo, izvođači imaju mnogo problema, od nedostatka radnika, do manjka iskustva u radovima ovog tipa. Wickr Group a.s., prema našim saznanjima, nikada nije radila infrastrukturne poslove u fudbalu.
Post Views: 71